14 podmiotów, jednostki samorządu terytorialnego oraz instytucje gminne, przystąpiło do grupy zakupowej gazu ziemnego powstałej z inicjatywy Stowarzyszenia Metropolia Poznań. We wtorek podpisano porozumienia dotyczące wspólnego zakupu gazu w 2019 roku.
Wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań, starosta poznański Jan Grabkowski podkreślił we wtorek, że grupa zaoszczędzi na wspólnym zakupie gazu ponad 200 tys. zł.
- Grupa zakupowa gazu ziemnego zawiązała się po raz drugi, przed rokiem liczyła 12 podmiotów. Oszczędności dla wszystkich jej uczestników wyniosły w sumie 180 tys. zł. Cieszymy się, że dzięki inicjatywie stowarzyszenia coraz więcej podmiotów może kupować gaz coraz taniej - powiedział.
Jak poinformował w imieniu stowarzyszenia Paweł Napieralski, po podpisaniu porozumienia powstanie szczegółowa lista punktów poboru gazu na terenie gmin - członków grupy zakupowej. Potem zostanie przeprowadzone postępowanie przetargowe, które pozwoli wybrać najkorzystniejszą ofertę pod względem kosztów dostarczenia gazu.
Wśród uczestników grupy są samorządy z Dopiewa, Skoków, Szamotuł, Komornik, Kórnika, Lubonia i Obornik. Wspólnie z nimi gaz kupią m.in. ośrodki kultury z Komornik i Lubonia, biblioteka w Komornikach czy Zakład Gospodarki Komunalnej w Szamotułach.
Stowarzyszenie Metropolia Poznań powstało w 2011 roku. W jego skład wchodzą 23 podmioty samorządowe, w tym Poznań, powiat poznański, 17 gmin powiatu poznańskiego oraz cztery gminy z powiatów ościennych. Głównym celem stowarzyszenia jest wspieranie idei samorządu terytorialnego oraz ochrona wspólnych interesów członków stowarzyszenia.
Obszar Metropolii Poznań stanowi ponad 10 proc. powierzchni całego województwa wielkopolskiego. Zamieszkiwany jest przez ponad 1 mln mieszkańców.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.