Porozumienie w sprawie utworzenia w Zabrzu Ośrodka Dokumentacji Górniczej podpisano uroczyście w poniedziałek, 25 czerwca, w Zabrzu na terenie Muzeum Górnictwa Węglowego w zabytkowej rozdzielni i hali sprężarek szybu Carnall przy ul. Wolności.
W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Grzegorz Tobiszowski - wiceminister energii, Adam Mirek - prezes WUG i Piotr Wojtacha - wiceprezes WUG, Małgorzata Mańka-Szulik - prezydent Zabrza, Bartłomiej Szewczyk - szef Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz Włodziemierz Mosór - dyrektor Archiwum Dokumentacji Mierniczo-Geologicznej Wyższego Urzędu Górniczego.
Obecni byli też przedstawiciele środowiska naukowego (z prof. Józefem Dubińskim) oraz spółek wydobywczych (wiceprezesi PGG - Piotr Bojarski i JSW - Tomasz Śledź).
Utworzenie Ośrodka Dokumentacji Górniczej jest rezultatem współpracy Muzeum Górnictwa Węglowego oraz Wyższego Urzędu Górniczego. Ośrodek zlokalizowany będzie na terenie Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, przy ul. Zamoyskiego 2 – w budynku wieży ciśnień po jej remoncie i adaptacji do potrzeb nowej instytucji.
Głównym zadaniem ODG będzie gromadzenie, przechowywanie oraz udostępnianie dokumentacji, pozyskanej m.in. z likwidowanych zakładów górniczych.
- Jest to zadanie szczególnie istotne w kontekście aktualnej restrukturyzacji przemysłu ciężkiego i zachodzących na Górnym Śląsku zmian społeczno-gospodarczych - podkreślają inicjatorzy.
Zadaniem ODG będzie również prowadzenie szeroko zakrojonych badań i dokumentowanie cennych obiektów poprzemysłowych wraz z ich wyposażeniem i wyrobiskami podziemnymi. W tym celu w ramach odrębnego projektu Muzeum Górnictwa Węglowego zakupi i wyposaży ośrodek w skanery, aparaty i sprzęt komputerowy.
Dodatkowo planowane jest skonstruowanie internetowej platformy wymiany informacji, dzięki której zainteresowani uzyskają publiczny dostęp do wybranych dokumentów górniczych i zdigitalizowanych elementów infrastruktury kopalnianej.
Współpraca między Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu a Wyższym Urzędem Górniczym w Katowicach ma odbywać się m.in. przez wymianę informacji w zakresie zebranych zbiorów, dostęp do archiwum, możliwość konsultacji merytorycznych, a także udostępnianie zbiorów metodą cyfrową - informują pomysłodawcy utworzenia Ośrodka Dokumentacji Górniczej.
W galerii: uroczystość podpisania porozumienia o utworzeniu Ośrodka Dokumentacji Górniczej między WUG a MGW, Muzeum Górnictwa Węglowego, zabytkowa hala sprężarek szybu Carnall, ul. Wolności 410, poniedziałek 25 czerwca 2018 r. (zdjęcia Witold Gałązka - Trybuna Górnicza, portal netTG.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
W majestacie prawa, kolejne rządy robią z Górnego Śląska robią skansen industrialny...
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.