Kurs EUR/PLN pozostanie w tym tygodniu w przedziale 4,27-4,32 - oceniają eksperci. Ich zdaniem, rentowność 10-latki może lekko zwyżkować, jednak w tym tygodniu (18-22 czerwca) nie należy spodziewać się dużych zmian na krajowym rynku długu.
"Początek nowego tygodnia na rynku FX nie przyniósł większych zmian na wycenie złotego wobec zagranicznych walut. Na szerokim rynku obserwowaliśmy lekką nerwowość (spadki na giełdach akcyjnych i umocnienie CHF i JPY) związaną z powrotem tematu napięć handlowych na linii USA - Chiny. USD/PLN oscylował blisko pełnego zakresu 3,70 PLN, podczas gdy EUR/PLN sygnalizował potencjalną próbę wybicia w kierunku 4,3150-4,32 PLN" - napisał w komentarzu Konrad Ryczko, analityk z DM BOŚ.
Zdaniem Marcina Turkiewicza, dilera walutowego z mBanku, EUR/PLN pozostanie w tym tygodniu w przedziale 4,27-4,32.
- Generalnie będziemy obserwować zagraniczne rynki, szczególnie dane ze Stanów Zjednoczonych. Złoty się lekko osłabia. Myślę, że w tym tygodniu możemy pozostać w przedziale 4,27-4,32/EUR - powiedział.
RYNEK DŁUGU
- Ten tydzień będzie spokojny w porównaniu do minionego, kiedy mieliśmy decyzje zarówno Fedu, jak i - przede wszystkim - EBC, które w jakimś stopniu ustawiają rynek na kolejne tygodnie. W poniedziałek po popołudniu rentowności trochę spadają. W piątek była dość udana aukcja, na której MF sprzedało więcej obligacji niż zwykle na aukcjach zamiany. Stąd w piątek rentowności lekko rosły, a dzisiaj wracamy do poziomu z okolic aukcji - powiedział Arkadiusz Urbański, analityk rynku długu z Banku Pekao.
Zdaniem analityka, możliwa jest niewielka zwyżka dochodowości na długim końcu krzywej, jednak w tym tygodniu nie należy spodziewać się większych zmian na krajowym rynku długu.
- Rentowność 10-letnich obligacji jest teraz ok. 3,22 proc. Myślę, że na najbliższe 2-3 sesje można zaprognozować przedział 3,23-3,25, o ile na świecie nie wydarzy się nic nieoczekiwanego - powiedział.
Zdaniem analityka, dane krajowe pozostają w cieniu rynków bazowych i dlatego wtorkowe dane o produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej w maju również nie zmienią wiele na rynku długu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.