W 41 regionach w 12 państwach członkowskich Unii Europejskiej nadal prowadzi się wydobycie węgla. W sektorze tym bezpośrednio zatrudnionych jest około 185 tys. obywateli. Jednak w ostatnich dziesięcioleciach produkcja i zużycie węgla w UE stale maleją. Dlatego rusza Platforma dla regionów górniczych w okresie transformacji. Unia Europejska zamierza przekazać w nowej perspektywie finansowej spore środki na restrukturyzację regionów, w których dominował przemysł węglowy. Szansę na skorzystanie z tych funduszy otrzymają te projekty i strategie, które mają służyć pobudzeniu procesu transformacji i reagowaniu na wyzwania środowiskowe i społeczne.
Regiony górnicze i nie tylko
Działalność Platformy początkowo skupi się na regionach górniczych, a w przyszłości obejmie również regiony o wysokiej emisji dwutlenku węgla. Ma ona również wspierać przejście na czystą energię i kłaść większy nacisk na sprawiedliwość społeczną, zmiany strukturalne, nowe umiejętności i wsparcie finansowe gospodarki realnej.
- Przechodzenie na bardziej zrównoważoną gospodarkę będzie dla niektórych regionów trudniejsze. Na transformacji powinni skorzystać wszyscy Europejczycy, żaden region nie powinien pozostać w tyle na skutek odchodzenia od paliw kopalnych. Ta inicjatywa wesprze państwa, regiony, społeczności i pracowników w UE w stawianiu czoła wyzwaniu – powiedział komisarz ds. polityki regionalnej Corina Crețu.
„Komisja Europejska prowadzi prace pilotażowe z niewielką liczbą regionów w niektórych państwach członkowskich, mające na celu zaplanowanie i przyspieszenie dywersyfikacji gospodarczej i transformacji technologicznej. W drugiej połowie 2017 r. na żądanie Słowacji, Polski i Grecji zostały utworzone zespoły pilotażowe mające wesprzeć regiony: kraj trenczyński, Śląsk i Macedonię Zachodnią w zależności od ich potrzeb. W miarę postępu prac tych zespołów, ich doświadczenia będą udostępniane na platformie dla regionów górniczych w okresie transformacji” – czytamy w komunikacie KE.
Energia i ekologia
Celami Platformy są ponadto: pomoc państwom członkowskim i regionom w utrzymywaniu wzrostu gospodarczego i miejsc pracy, reformach strukturalnych, dywersyfikacji gospodarczej i przekwalifikowaniu zawodowemu, a także wykorzystywaniu technologii energii odnawialnej, ekoinnowacjach oraz wprowadzanych do przemysłu zaawansowanych technologii węglowych.
W latach 2008–2014 liczba miejsc pracy w sektorze technologii energii odnawialnej wzrosła o 70 proc. i dziś sektor czystej energii UE zatrudnia ok. 2 mln ludzi, głównie w sektorach energii odnawialnej i efektywności energetycznej. Zdaniem ekspertów, do 2030 r. może powstać w tych sektorach dodatkowych 900 tys. miejsc pracy, pod warunkiem że zostaną odpowiednio zmobilizowane inwestycje publiczne i prywatne. W sektorze efektywności energetycznej może powstać dodatkowo na poziomie lokalnym do 400 tys. miejsc pracy.
Odpowiedzią na powstanie Platformy dla regionów górniczych w okresie transformacji jest podpisanie we wtorek, 12 czerwca, w Ostrawie memorandum o współpracy pomiędzy województwami północnomorawskim, śląskim oraz regionem żylińskim. Ma ona polegać m.in. na restrukturyzacji regionów, walce z zanieczyszczeniem powietrza i wykorzystaniu zaplecza po kopalniach węgla dla potrzeb innowacyjnej energetyki. W centrum kongresowym zbudowanym w miejscu dawnego kombinatu węglowo-koksowego Hlubina w Ostrawie spotkali się samorządowcy trzech województw, przedstawiciel świata nauki oraz przedsiębiorcy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.