Jesteśmy zadowoleni z kształtu przyjętej ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) - oceniła w piątkowym komentarzu, 8 czerwca, Daria Kulczycka z Konfederacji Lewiatan. Podkreśliła, że nowe przepisy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców działającym w obszarze energetyki.
Sejm uchwalił w czwartek, 7 czerwca, nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE).
"Ustawa o odnawialnych źródłach energii wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców działających w obszarze energetyki" - uważa Rada OZE przy Konfederacji Lewiatan.
Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, jak przypomniano, złożył obietnicę Radzie OZE, że wkrótce rozpoczną się prace nad kolejnym pakietem przepisów dla OZE.
- Jesteśmy zadowoleni z kształtu przyjętej ustawy. Deklarujemy nasz udział w przygotowaniu propozycji kolejnych zmian - stwierdziła dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan Daria Kulczycka.
Będą zabiegać o ustawę o energetyce morskiej
Ekspertka wyraziła zadowolenie ze "zwrotu w polityce rządu" i zrozumienia dla korzyści energetycznych i gospodarczych z rozwoju farm wiatrowych na Bałtyku.
- Apelować będziemy o szybkie przygotowanie odrębnej ustawy dedykowanej energetyce morskiej - zapowiedziała Kulczycka.
Konfederacja Lewiatan zaznaczyła, że w noweli skorygowano przede wszystkim błędne, kwestionowane przez Komisję Europejską przepisy dotyczące zasad udzielania pomocy publicznej. Uzyskano także notyfikację Komisji reguł przejścia instalacji z wygasającego systemu wsparcia zielonych certyfikatów do systemu aukcyjnego.
"Wprowadzono też nowy, opcjonalny tryb wsparcia dla małych instalacji wodnych i biogazowych (taryfy gwarantowane obok systemu aukcyjnego), co jest rozwiązaniem bardziej przyjaznym mniejszym inwestorom" - czytamy.
Eksperci Konfederacji zwrócili też uwagę, że usprawniono procedury aukcyjne i uproszczono wiele przepisów, w tym liczenia pomocy publicznej.
- Wszystkie te zmiany ograniczają ryzyko popełnienia błędu, a w efekcie ryzyko konieczności zwrotu otrzymanego wsparcia - zaznaczono.
Zdaniem pracodawców nowe przepisy ułatwią rozwój morskich farm wiatrowych.
- W aukcji będzie mógł wystartować podmiot, który ma prawomocne pozwolenie na wznoszenie i wykorzystanie sztucznych wysp oraz posiada ostateczną decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Nie będzie potrzebne już pozwolenie na budowę - zaznaczono.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.