Od czerwca do końca września 2018 r. z biletami Kolei Śląskich można zwiedzać wybrane muzea i galerie w niższej cenie lub całkowicie za darmo. To kolejna odsłona akcji "Kolej na Muzea".
Przedstawiciele KŚ przypominają, że pomysł połączenia oferty muzealnej z biletem kolejowym narodził się już w ubiegłym roku - wówczas przewoźnik wraz z Muzeum Śląskim uruchomił akcję „Kolej na Muzeum”. Jako że akcja cieszyła się sporą popularnością, to w tym roku rozszerzono jej skalę i liczbę muzealnych placówek.
W tym roku tańsze wejściówki będzie oferować 28 obiektów (muzeów i galerii), a bilet ze zniżką będzie mógł nabyć każdy, kto pokaże kasjerowi w muzeum ważny bilet Kolei Śląskich, obejmujący miejscowość, w której znajduje się dana placówka.
Wśród placówek oprócz Muzeum Ślaskiego są m.in. Muzeum Miejskie w Tychach, Muzeum Częstochowskie, Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Miejskie w Żywcu, Muzeum w Rybniku, Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej, Muzeum Zamek w Oświęcimiu, Muzeum w Tarnowskich Górach i Pałac Schoena - Muzeum w Sosnowcu. Na liście są również muzea, które prezentują przemysłową historię regionu – z biletem KŚ będzie można zwiedzać m.in. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Industrialne Centrum Kultury w Rybniku, Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia, Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej.
Oprócz tego pasażerowie KŚ mogą również skorzystać z promocji w galeriach sztuki, tj. Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, Sosnowieckim Centrum Sztuki – Zamek Sielecki, Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, Galerii Sztuki Współczesnej ESTA w Gliwicach czy Galerii Bielskiej BWA.
Jeśli chodzi o Muzeum Śląskie, które wraz z kolejową spółką było prekursorem akcji, pasażerowie oprócz ekspozycji stałych, takich jak galerie sztuki polskiej czy wystawa „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”, w najbliższym czasie będą mogli tutaj obejrzeć wystawę „Perspektywa wieku dojrzewania. Szapocznikow – Wróblewski – Wajda”, której kuratorką jest Anda Rottenberg, a w lipcu wystawę „Męska rzecz”, która m.in. ukazuje jak w kulturze powstają stereotypy.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.