LW Bogdanka w nadesłanym komunikacie poinformowała, że prace na polu Stefanów przebiegają w szybszym tempie niż zakładano. Oddział GRP-2 jest w trakcie drążenia chodnika podścianowego, którego docelowa długość ma wynieść około 7240 metrów. Przedstawiciele spółki podkreślają, że będzie to ściana o najdłuższym wybiegu w historii Bogdanki i jeden z najdłuższych na świecie.
Drążenie chodnika spółka rozpoczęła w grudniu 2016 roku. Ma on udostępnić pokład 391 w polu VIII w Stefanowie. To najgłębiej zalegający pokład spośród czterech w obszarze górniczym Puchaczów V, na jakie kopalnia posiada koncesję wydobywczą. Charakteryzuje się dużą miąższością, powyżej 2,3 metrów na większości obszaru pola VII i VIII oraz wysoką kalorycznością zalegającego tam węgla.
Od grudnia 2017 roku oddział GRP-2 wyprzedza założony harmonogram prac. W ostatnim miesiącu minionego roku wydrążono 406,5 metrów chodnika, w styczniu 2018 roku blisko 438 metrów, z kolei w lutym było to 444,8 metrów. W marcu wydrążono natomiast aż 512,3 metrów.
Przyspieszenie prac było możliwe dzięki wprowadzeniu nowatorskich rozwiązań, jak choćby wydłużenie trasy podajnika taśmowego, ale też dzięki doświadczeniu załogi GRP-2 wyspecjalizowanej w pracach związanych z robotami przygotowawczymi.
- Ze względu na rekordową długość chodnika podścianowego prace drążeniowe są wyzwaniem nawet dla tak doświadczonej załogi. Dzięki jej zaangażowaniu i otwartości na rozwiązania poprawiające efektywność pracy pod ziemią udaje się wyprzedzać założony harmonogram – powiedział Sławomir Karlikowski, Zastępca Prezesa Zarządu ds. Produkcji i Rozwoju LW Bogdanka.
Lubelski Węgiel Bogdanka posiada trzy pola wydobywcze: w Bogdance, w Nadrybiu i w Stefanowie. Jesienią 2017 roku spółka otrzymała od Ministra Środowiska koncesję na wydobycie węgla kamiennego ze złoża Ostrów w obszarze górniczym Ludwin.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Rekordowa to byla kiedys sciana na Staszicu na poz 500 miala ok 50 sekcji Kombajn jak odjechal z gory to juz byl na dole To byl postep technologiczny.
Rr, Ściana ma standardowo 300m, czyli sto sziedemdziesiąt ileś sekcji, czas dojazdu na miejsce kolejką podwieszaną od 1,5 do 2h,
Van_janek ..... eh ty dzbanie....
Do van_janek. Nie umiesz czytać? 7240m wybiegu a ile sekcji to zależy od jej dugości.
A tak nawiasem czemu ilustrująca fotka nie jest z tego chodnika? Po ociosach widzę 8 linii kablowych 6kV, o przekroju minimum 120 kwadrat czyli jest to jakiś główny chodnik, może wejście/wyjście do rozdzielni 6kV? Szkoda, chętnie zobaczyłbym jak wygląda wyposażenie tego drążonego podścianowego o dł. 7km!!! Aha, wyrazy uznania za szybkie poprawienie tytułu, brawo!
Portal TG jest czytany głownie przez brać górniczą i ona rozróżnia wybieg ściany od długości ściany. Szkoda, że Redakcja strony o górniczych sprawach tego nie rozróżnia. Chociaż wygląda mi to na przedruk otrzymanego materiału, bo tekst jest nie podpisany nazwiskiem. Ale i to to przedrukowane musi być czytane, więc liczę na poprawienie mylącego czytelników tytułu. Z górniczym Szczęść Boże!
Ciekawe ile zajmuje dojscie załogi do miejsca pracy
Szanowny panie van_janek przecież w tekście napisano, długość docelowa chodnika pod ścianowego wyniesie 7240m a ta długość jak pan się orientuje jest prawie identyczna z wybiegiem ściany. Zatem wybieg ściany to ponad 7200m. Długość ściany będzie pewnie standardowa dla Bogdanki tz 250-300m. Przy miąższości pokładu 2,3m ściana ta samodzielnie będzie miała wydajność podobna do całych dwóch śląskich kopalń.
Do van_janek. Nie umiesz czytać?7240 m długości a ile sekcji bedzie to zależy od jej długości.
To ile ściana będzie miała wybiegu? i le sekcji będzie?