Producenci kosmetyków korzystają na modzie na węgiel. Różnego rodzaju specyfiki z tzw. węglem aktywnym, pozyskiwanym z drewna, węgla kamiennego, brunatnego lub z torfu, podbijają rynek i serca kobiet. Słowem, węgiel wkroczył nie tylko na nasze salony w różnych odsłonach dizajnu meblowego, biżuterii i odzieży, ale też do naszych... kosmetyczek: zarówno damskich, jak i męskich. Śląskie, symboliczne tzw. czarne złoto rzeczywiście zaczyna być przekuwane na kruszec przez koncerny kosmetyczne.
O co chodzi z tym węglem? Producenci kosmetyków zwracają uwagę na detoksykujące i oczyszczające skórę działanie węgla. Początkowo węgiel aktywny był używany do dezynfekcji ran, odtruwania, bo wiąże się z substancjami toksycznymi i nie pozwala im wchłonąć się w przewodzie pokarmowym. Od lat dostępny jest w każdej aptece, leczymy nim biegunki i niestrawność. Może być stosowany nawet u małych dzieci.
Znajdziemy go także w różnego rodzaju filtrach, np. przy uzdatnianiu wody, w lodówkach, maskach gazowych, ale też w papierosach i akwariach. W przemyśle chemicznym stosowany jest jako katalizator. W elektronice jako materiał pozwalający uzyskać wielkie pojemności w superkondensatorach.
Teraz znienacka objawił się nam jako hit poprawiający urodę! W kosmetykach ceni się go za to, że działa na zanieczyszczenia skóry, oczyszcza ją, zmniejsza wypryski i złuszcza martwy naskórek. Działa też antybakteryjnie, koi podrażnioną skórę. Jest swego rodzaju mikroodkurzaczem skóry. Niweluje opuchliznę, minimalizuje uczucie swędzenia i pieczenia (np. po goleniu). Może być stosowany przez alergików i osoby ze skórą wrażliwą.
W ofercie kosmetyki z węglem ma już każda podążająca za innowacjami firma, od tych oferujących produkty z najniższej półki, do takich, gdzie z portfela trzeba na krem wysupłać nawet kilkaset złotych! Są wśród nich maski do twarzy, żele do mycia, serum, płyny micelarne, kremy, peelingi, pasty do zębów, mydła, a nawet szampony i odżywki węglowe do włosów.
Czym tak naprawdę jest węgiel aktywny? To nietoksyczna substancja, tzw. czysty węgiel w węglu, węgiel pierwiastkowy w formie bezpostaciowej (sadza), częściowo w postaci drobnokrystalicznego grafitu.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.