Społeczna Odpowiedzialność Biznesu (CSR - od ang. corporate social responsibility) to coś, na co obecnie chętnie stawiają firmy, także z branży wydobywczej. W Lubelskim Węglu Bogdanka rozpoczęto prace nad nową Strategią CSR. Jednym z ich elementów były cztery spotkania z przedstawicielami interesariuszy spółki, m.in. administracji publicznej, służby zdrowia, organizacji branżowych i biznesowych, środowiska naukowego, organizacji pozarządowych oraz partnerów biznesowych.
CSR to dobry sposób na ocieplenie wizerunku, zbudowanie zaufania, dobrej opinii, podzielenie się z otoczeniem tym, co w każdej organizacji najlepsze.
- Charakter prowadzonej przez LW Bogdanka działalności, a także specyfika całego sektora wydobywczego, determinuje podejmowanie aktywności i usprawnień z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu, opartych o system CSR, takich jak norma ISO 26000 - mówi Agata Koszarna, specjalistka ds. CSR w LW Bogdanka.
Podkreśla, że LW Bogdanka od wielu lat przywiązuje istotną wagę do tego, w jaki sposób funkcjonuje w otoczeniu.
- Dbałość o środowisko naturalne, bezpieczeństwo pracowników, przestrzeganie praw człowieka, transparentność i odpowiedzialność praktyk zarządczych, a także zapewnienie bezpieczeństwa i wspieranie rozwoju społeczności lokalnych, stanowią podstawowe założenia dokumentów regulujących aktywność w obszarze CSR - przede wszystkim strategii biznesowej, w której na CSR położony jest szczególny nacisk - wylicza. - W takich dokumentach istotne aspekty odpowiedzialności biznesu pojawiają się już od wielu lat.
W kopalni Bogdanka od 2012 r. obowiązuje również dodatkowy, szczegółowy dokument „Strategia społecznej odpowiedzialności”. Wcześniej w 2011 r. został tam wdrożony Kodeks Etyki, z którym musi zaznajomić się każdy pracownik. Powołano także rzecznika ds. etyki, który m.in. zajmuje się odpowiednimi szkoleniami, profilaktyką, rozmowami ze stronami potencjalnych konfliktów. Opracowany i wdrożony został także kodeks dla dostawców kopalni. Powstały też odpowiednie programy mające zwiększyć bezpieczeństwo pracy. Firma dba o kondycję i zdrowie pracowników (wsparcie zakupu pakietów medycznych i organizacja dni zdrowia). Powołano również Fundację „Solidarni Górnicy”, która jako organizacja pożytku publicznego pomaga osobom potrzebującym ze środowiska górniczego. LW Bogdanka wspiera także edukację na różnych poziomach, funduje stypendia dla najzdolniejszych uczniów i umożliwia im realizację kariery w firmie.
W miejscowości Nadrybie, w gminie Puchaczów jest zbiornik, nad którym zamieszkuje ok. 200 gatunków ptaków, w tym zagrożone wyginięciem. Zbiornik powstał na terenie powydobywczym. Kopalnia w Bogdance przy współpracy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków utworzyła na tym terenie ścieżkę edukacyjną.
Bogdanka promuje ideę honorowego krwiodawstwa, krwiolecznictwa i dawstwa szpiku, w tym działalność Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK. Górnicy włączają się też w akcje charytatywne. Pracownicy uczestniczą w ogólnopolskiej „Szlachetnej Paczce,” kompletują wyprawki szkolne i zbierają nakrętki na rzecz Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.