Firma inwestycyjna TDJ, do której należą m.in. giełdowe spółki Famur, PGO i Zamet Industry, zamierza pozostać strategicznym inwestorem w obecnie kontrolowanych firmach, choć nie wyklucza zmniejszania w nich swojego udziału. Planuje też akwizycje kolejnych spółek.
W czwartek, 24 maja, należąca do Tomasza Domogały firma TDJ ogłosiła nową strategię inwestycyjną na lata 2018-2022. Jak podano w komunikacie, zakłada one "dynamiczny rozwój we wszystkich obszarach biznesowych oraz dalszą dywersyfikację działalności".
Pozostanie kontrolny udział, może się skurczyć w 5-letniej perspektywie
TDJ pozostanie strategicznym inwestorem w obecnie kontrolowanych spółkach, niemniej - jak napisano w strategii - w zależności od potrzeb inwestycyjnych możliwe będzie, w perspektywie 5-letniej, zmniejszenie udziału w nich do poziomu 20-40 proc., przy założeniu zachowania kontroli.
"TDJ będzie aktywnie wspierał realizację długoterminowych strategii rozwoju spółek znajdujących się w portfelu, a także oczekiwał jasnych polityk dywidendowych. Proces dostosowania struktury portfela i dokumentów korporacyjnych został już rozpoczęty" - napisano w komunikacie.
Najważniejsze dojrzałe spółki z marką i potencjałem w eksporcie
Największym obszarem inwestycyjnym TDJ ma pozostać obszar Equity, w ramach którego realizowane są inwestycje w "dojrzałe spółki, posiadające skalowany model biznesowy, potencjał eksportowy i konsolidacyjny, mające własny produkt, markę lub inną przewagę konkurencyjną".
Zgodnie ze strategią, "TDJ jest otwarty na inwestycje w nowych dla siebie sektorach: automotive, chemii specjalistycznej, kosmetycznym, logistycznym, meblarskim, opakowaniowym, recyklingowym, spożywczym oraz systemów zabezpieczeń i aparatury kontrolno-pomiarowej, jak również w spółki dostarczające rozwiązania dla powyższych sektorów z zakresu technologii, maszyn i IT".
Zainteresowanie polskimi spółkami o wartości 25-100 mln euro
Inwestor deklaruje "obejmowanie pakietów kontrolnych dojrzałych przedsiębiorstw, zlokalizowanych w Polsce, których EV oscyluje pomiędzy 25 a 100 mln euro. Możliwe będą mniejsze inwestycje w przypadku istnienia potencjału do konsolidacji oraz większe, nawet do 200 mln euro, dla projektów z ciekawymi perspektywami wzrostu. Horyzont inwestycyjny to co najmniej 5 lat" - podała spółka TDJ.
W obszarze Venture TDJ zamierza inwestować w formule "Smart Money" w technologiczne startupy o globalnym potencjale, poprzez partycypację w funduszu TDJ Pitango Ventures, który - dzięki współpracy z izraelskim funduszem Pitango Venture Capital - może zaoferować rozwiązania na skalę międzynarodową. Fundusz ma angażować się w spółki technologiczne na wczesnych etapach rozwoju - w fazie wczesnego wzrostu (startup), wzrostu (growth), a także na etapie "seed".
Na inwestycje w poszczególne projekty może przeznaczyć od 0,5 do 5 mln USD. Inwestuje w pakiety mniejszościowe, rezerwując przy tym środki na udział w kolejnych rundach finansowania firm.
W nieruchomościach wyjście poza Śląsk - w jeden lub dwa regiony
W obszarze Estate TDJ planuje rozszerzenie działalności o nowe sektory rynku nieruchomości i zwiększenie zasięgu geograficznego na jeden lub dwa inne, poza Śląskiem, regiony Polski. Zakłada także realizację projektów z zakresu land developingu oraz otwarcie na projekty z branży logistyki. Nie wyklucza zakupu nowych nieruchomości lub akwizycji spółek aktywnych w branży nieruchomościowej. Obszar TDJ Foundation będzie skupiał się na inwestycjach w edukację i rozwój dzieci oraz młodzieży.
Założenia zrealizowane, plan: umacnianie wartości w długim terminie
Przedstawiciele spółki wskazują, że w latach 2010-2017 TDJ zrealizował wszystkie, przyjęte siedem lat temu, strategiczne założenia, które umożliwiły transformację z holdingu przemysłowego w rodzinną firmę inwestycyjną, prowadzącą aktywną działalność w obszarach: Equity, Venture, Estate, Finance i Foundation. Konsekwencją realizacji tamtych strategicznych założeń było opracowanie nowej strategii TDJ na lata 2018-2022. Jej celem - jak podano w komunikacie - jest budowa długoterminowej wartości firmy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.