W minioną sobotę, po dwóch tygodniach zakończyła się otamowaniem niebezpiecznego rejonu 900 m pod ziemią akcja ratownicza po katastrofie w kopalni Zofiówka. "Ból, smutek i podziw" to tytuł, którym w najbliższym numerze "Trybuny Górniczej" nawiązujemy do tragedii, wciąż poruszającej środowisko górnicze.
O dewizie "szkolenie, szkolenie i jeszcze raz szkolenie" oraz o tym, czy treningi ratowników sprawdziły się w Jastrzębiu-Zdroju mówi w rozmowie z "Trybuną Górniczą" dr Piotr Buchwald, szef Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. Obok - opis techniczny akcji, ukazujący w detalach niespotykaną skalę jej trudności.
Wspomnienia ratownika Adama Żura, który uczestniczył w poszukiwaniach zaginionych w Zofiówce, dopełniają obrazu tego, z czym zmagali się górnicy na poziomie 900 m.
Miniony tydzień upłynął też pod znakiem X Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, z którego relację zdawaliśmy na bieżąco w portalu nettg.pl. Na łamach czwartkowej "Trybuny Górniczej" przeczytamy o wnioskach, jakie podczas kongresowych dyskusji wypłynęły dla przyszłego kształtu energetyki węglowej.
Od czego zależy konkurencyjność generacji energii na węglu? Czy producenci maszyn górniczych mają szansę podboju światowych rynków? Czy energia atomu zastąpi w miksie prąd z węgla? Czy samorządy uniosą ciężar zmagań ze smogiem o czystsze powietrze? Dlaczego opłaci się Polsce podtrzymanie branży węgla brunatnego? - dowiemy się z najbliższego numeru "Trybuny Górniczej".
"Była niedofinansowana, jest nowoczesna" - pod takim tytułem Jacek Madeja pisze o wizycie ministra energii, 18 maja, w Przedsiębiorstwie Górniczym Silesia w Czechowicach-Dziedzicach.
W poczytnym cyklu Kajetana Berezowskiego o załogach kopalń przeczytamy, w jaki sposób z przygotowaniem nowych frontów radzą sobie w ruchu Bielszowice górnicy oddziału G3-B.
Nie zabraknie też w tygodniku doniesień o aktualnym stanie wdrażania rządowego "Programu dla Śląska" i o kolejnej umowie, jaką z samorządowcami zawarła Polska Grupa Górnicza na nowoczesne kształcenie przyszłych kadr.
Przeczytamy też o niecodziennych, 170. urodzinach huty Węglokoksu w Łabędach. A także o pomyśle pracowników spółki Haldex, którzy po katastrofie w Zofiówce postanowili honorowo oddać krew chorym i liczą, że spółki branży okołogórniczej pójdą podobnym śladem.
Już w piątek, na Stadionie Narodowym w Warszawie okaże się, czy górnik kopalni Ruda w PGG Robert Talarek, po walce na bokserskim ringu trafi do grona 20 najlepszych pięściarzy świata w swojej wadze. O prawym krzyżowym pięściarza z Bielszowic pisze w przeddzień walki "Trybuna Górnicza".
Zapraszamy do lektury! Egzemplarze górniczego tygodnika jak zwykle dostępne w czwartek od rana dla załóg na bramach kopalń oraz w kioskach miejscowości górniczych regionu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.