Jaworzno będzie drugim po Grudziądzu miastem, w którym Polski Komitet Energii Elektrycznej zorganizuje jedną ze swoich antysmogowych debat. Już w środę, 23 maja, o godz. 16.00 w jaworznickim Hotelu Brojan na temat smogu, przyczyn jego powstawania i tego, jak skutecznie z nim walczyć i przeciwdziałać będą rozmawiali eksperci – autorzy raportu PKEE „Energetyka kocha czyste powietrze” oraz przedstawiciele Tauron Polska Energia, władz miasta i społeczności lokalnej.
Na debatę w Jaworznie PKEE zaprosiło m.in: Tadeusza Sadowskiego, wojewódzkiego inspektora ochronyśrodowiska, Jarosława Brodę, wiceprezesa zarządu Tauron SA, Pawła Silberta, prezydenta Jaworzna, oraz Rafała Klimczaka z Jaworznickiego Alarmu Smogowego. Spotkanie otworzy prezentacja raportu „Energetyka kocha czyste powietrze”, przygotowana przez jednego z jego autorów, dr. Janusza Zyśka z AGH w Krakowie.
- Wiedza na temat prawdziwych przyczyn smogu nie jest powszechna. Podczas debat skupiamy w jednym miejscu niezależnych ekspertów, przedstawicieli firm energetycznych, władze regionalne, organizacje pozarządowe i społeczność lokalną. Wszystko po to, by wskazać realne przyczyny smogu w danym mieście czy gminie i wspólnie rozmawiać o najlepszych mechanizmach, pozwalających na poprawę jakości powietrza, którym oddychamy - podkreśla Tomasz Kosiński, ekspert Komitetu i wicedyrektor biura PKEE w Warszawie, który również weźmie udział w debacie. Jak podkreśla, dla Stowarzyszenia w kampanii antysmogowej najważniejszy jest aspekt edukacyjny. PKEE chce jednak również zwrócić uwagę na to, co w tej sprawie w ciągu ostatnich lat zrobił sektor energetyczny.
- Sektor energetyczny zmienia się, a nowe i istniejące bloki dostosowywane są do coraz bardziej rygorystycznych norm emisyjnych. Energetyka zmienia się nie tylko w sferze technologicznej, ale również usługowej. Dzisiaj sektor w ramach walki ze smogiem proponuje szereg rozwiązań, do których zaliczyć można m.in. doradztwo, dofinansowanie do wymiany kotłów, taryfy antysmogowe - dodaje Kosiński.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.