Projektami uchwał, od których zależy przejęcie komunikacji miejskiej na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i na przyległych obszarach, zajmą się w czwartek, 17 maja, członkowie zgromadzenia GZM. Porządek obrad przewiduje też decyzję o początku prac nad strategią i studium zagospodarowania Metropolii.
Sesję najwyższych władz GZM Marcin Krupa - prezydent Katowic i jednocześnie przewodniczący Zgromadzenia GZM - zwołał na godz. 9.00 w czwartek, w obecnej siedzibie Metropolii przy ul. Barbary 21A.
Metropolia działająca od 1 stycznia 2018 r., która na mocy specjalnej ustawy zrzesza 41 miast i gmin centralnej części województwa śląskiego, utworzyła już Zarząd Transportu Metropolitalnego, który docelowo przejmie funkcję organizatora komunikacji - od dotychczasowych organizatorów. Jest ich czworo: Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP), Międzygminny Związek Komunikacji Pasażerskiej w Tarnowskich Górach (MZKP), Miejski Zarząd Komunikacji w Tychach (MZK), a także - odrębnie - gmina Rudziniec.
W programie zgromadzenia przewidziano m.in. projekty uchwał o przejęciu przez GZM organizowania publicznego transportu zbiorowego w gminnych przewozach pasażerskich od KZK GOP i MZKP oraz zawarcie z tymi podmiotami stosownych porozumień.
W przypadku KZK GOP projekt zakłada przejęcie przez GZM nie tylko organizowania komunikacji, ale też prowadzenia i rozwoju elektronicznych usług publicznych (chodzi przede wszystkim o koordynowany dotąd przez KZK GOP projekt Śląskiej Karty Usług Publicznych).
W przypadku KZK GOP, MZKP (gminy w obrębie GZM) i Rudzińca projekty uchwał zakładają przejęcie organizowania komunikacji przez Metropolię od 1 stycznia 2019 r. Dla gmin wchodzących w skład porozumienia tyskiego (wyszczególnionych w projekcie zamiast MZK) nie określono tego terminu; w przypadku tej części Metropolii zarząd GZM ma też zawierać porozumienia z gminami zamiast MZK.
Osobne projekty zakładają zawarcie przez Metropolię porozumień o wykonywaniu przewozów z gminami spoza GZM, które m.in. zlecały je dotąd działającym w obrębie GZM organizatorom. Chodzi o gminy: Krupski Młyn, Miasteczko Śląskie, Toszek, Tworóg i Wielowieś (w obrębie MZKP) oraz Miedźna, Ornontowice, Oświęcim (miasto i gmina), a także Pszczyna - również bez terminu.
W uzasadnieniu do projektu uchwały dotyczącej KZK GOP napisano, że jest to pierwszy krok formalno-prawny do podjęcia przez GZM organizowania komunikacji. Porozumienie zawarte na mocy uchwały określi m.in. sposób finansowania zadań, zawierania umów o świadczenie usług oraz sprawy majątkowe.
Po zawarciu takiego porozumienia kolejnym krokiem formalnym mają być: podjęcie uchwały zgromadzenia GZM o zgodzie na przejęcie wszelkich praw i zobowiązań KZK GOP. Także władze KZK GOP będą musiały uchwalić zgodę o przekazaniu wszelkich swych praw i zobowiązań Metropolii. Podobny mechanizm ma być stosowany dla pozostałych organizatorów (organizacji i gmin).
Zgodnie z dotychczasowymi intencjami ZTM przejmie wszystkie umowy, decyzje, zgody, wierzytelności, zobowiązania obecnych organizatorów. Zapewniona zostanie zatem m.in. także ciągłość dotychczasowych umów przewoźników z obecnymi organizatorami.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.