W połowie tego roku zarządca kolejowych nieruchomości, spółka PKP SA, zamierza ogłosić konkurs architektoniczno-urbanistyczny dotyczący modernizacji dworca kolejowego w Częstochowie. Przebudowany - przy współpracy z miastem - kompleks dworcowy ma być gotowy w 2022 r.
Dworzec w Częstochowie to jedna z sześciu inwestycji w województwie śląskim, które będą realizowane w prowadzonym przez spółkę Programie Inwestycji Dworcowych. Cały program zakłada budowę, modernizację, przebudowę do 2023 r. blisko 200 dworców w całym kraju - za prawie 1,4 mld zł. Inwestycje w woj. śląskim mają pochłonąć blisko 10 proc. zabezpieczonych w programie środków - ok. 130 mln zł.
Ogłoszono konkurs na pomysł architektoniczny
W poniedziałek, 14 maja, PKP SA poinformowały o zakończeniu prac nad studium wykonalności dla częstochowskiej inwestycji. Zgodnie z przyjętym dokumentem, ogłoszony zostanie dwuetapowy konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej dla przebudowy obiektu z lat 90 XX w. wieku oraz koncepcji urbanistycznej na zagospodarowanie zlokalizowanej pod nim działki.
- Wyboru zwycięskiej koncepcji dokonają przedstawiciele PKP SA, władz miasta i lokalnej społeczności. Realizowana przez PKP SA inwestycja będzie stanowić uzupełnienie dla planowanego przez miasto małego węzła przesiadkowego od strony wschodniej dworca i dla koncepcji rozwoju terenu po stronie zachodniej - podała spółka w poniedziałkowej informacji.
Dworzec funkcjonalnie powiązany z inwestycjami transportowymi
W połowie kwietnia na konferencji prasowej w Katowicach pełnomocnik zarządu PKP SA ds. inwestycji i audytu Robert Sobczak mówił, że spółce zależy na funkcjonalnym powiązaniu częstochowskiego dworca z miejskimi inwestycjami transportowymi. Jeszcze w tym półroczu złożony ma też zostać wniosek o dofinansowanie tej inwestycji z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Zgodnie z planami PKP SA ogłoszenie konkursu architektoniczno-urbanistycznego dla dworca w Częstochowie planowane jest na połowę tego, a zakończenie całej inwestycji i udostępnienie obiektu - na 2022 r. Podobny termin realizacji dotyczy także części kolejnych inwestycji dworcowych spółki w regionie.
Inne modernizacje stacji na Śląsku
W województwie śląskim, gdzie znajduje się blisko 40 czynnych dworców kolejowych, zmodernizowanych ma zostać jeszcze pięć obiektów: w Czechowicach-Dziedzicach, Dąbrowie Górniczej, Dąbrowie Górniczej Gołonogu, Raciborzu oraz Sosnowcu Maczkach (pierwotna lista programu obejmująca ponad 460 potrzebujących interwencji dworców w kraju uwzględniała dalszych 20 w woj. śląskim).
Według kwietniowych informacji Sobczaka, w przypadku Czechowic-Dziedzic PKP SA miały nadzieję, że prócz środków własnych w dużej części prace wesprą środki budżetu państwa. Przebudowa tego rozległego zabytkowego obiektu (też do 2022 r.) nie będzie przewidywała zmiany kubatury; kolej zapowiadała współpracę z samorządem przy zagospodarowaniu jego powierzchni.
Czas m.in. na Racibórz i Dąbrowę Górniczą
Dwa zabytkowe budynki dworcowe w Dąbrowie Górniczej zostaną odnowione w perspektywie 2022 r. na gruncie porozumienia z lokalnym samorządem (który planuje w ich pobliżu centra przesiadkowe), a także spółką PKP PLK (która przebuduje w ich rejonie układy torowe). Dla obu obiektów w tym samym momencie zlecane mają być prace projektowe i wykonawcze.
Do początku 2023 r. potrwać ma przebudowa dworca w Raciborzu. Także w tym przypadku PKP SA liczy na współpracę z samorządem w zakresie zagospodarowania budynku. W ten czwartek w Raciborzu mają odbyć się poświęcone sprawie warsztaty kreatywne. Spółka zaprosiła na nie: pasażerów, lokalne społeczności, przedstawicieli organizacji pozarządowych, przedsiębiorców oraz społeczników.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.