Główne indeksy na nowojorskich giełdach zakończyły tydzień na 2 proc. plusach, a indeks DJI przedłużył serię wzrostowych sesji do siedmiu dni. W piątek, 11 maja, najmocniej rósł sektor telekomunikacyjny, a w całym mijającym tygodniu - spółki paliwowe i technologiczne.
Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,37 proc do 24 831,17 pkt. S&P 500 zyskał 0,17 proc. i wyniósł 2.727,72 pkt., podczas gdy Nasdaq Comp. zniżkował 0,03 proc. do 7402,88 pkt.
DJI wzrósł siódmą sesję z rzędu na poziomy nienotowane od 2 miesięcy. W całym tygodniu indeks ten wzrósł 2.3 proc. S&P 500 przekroczył w środę i czwartek techniczne poziomy sugerujące dalsze wzrosty indeksu (50- i 100-dniowe średnie kroczące). W perspektywie tygodniowej S&P wzrósł 2,4 proc. Nasdaq - analogicznie - odnotował tygodniowy wzrost o 2,7 proc.
Do wzrostów w tym tygodniu najmocniej kontrybuowały spółki paliwowe i technologiczne, na czele z Facebookiem i Google (kursy ponad 5 proc. od poniedziałku).
Najmocniej zyskiwał w piątek sektor telekomunikacyjny, na czele z Verizonem, po podwyższeniu przez JPMorgan rekomendacji dla tej spółki do "przeważaj".
Po prezentacji czwartkowego raportu kwartalnego Nvidii zniżkowały akcje tej spółki, która jednak w ostatnich dniach mocno drożała, jak i innych producentów chipów.
Przychody nVidii w I kw. przebiły najwyższe szacunki analityków (3,21 mld USD vs 3,03 mld), jednak obawy wśród inwestorów wzbudziły prognozy ponad 60-proc. spadku przychodów w segmencie kryptowalutowym w drugim kwartale.
Ponad 30 proc. traciły walory Symantec. Producent antywirusów wydał mgliste oświadczenie, że prowadzi wewnętrzne postępowanie w sprawie "kwestii podniesionych przez byłego pracownika", które nie dotyczy kwestii bezpieczeństwa lub włamania do systemów firmy. Dochodzenie może opóźnić publikację raportu rocznego. Spółka odwołała w czwartek sesję pytań z analitykami po niższych od oczekiwań wynikach.
Na rynku FI po południu lekkie osłabienie papierów. Rentowność benchmarkowych 10-letnich Treasuries utrzymuje jednak się poniżej 3 proc. (+ 1 pb. do 2,97 proc.), po spadkach w czwartek na fali niższych od oczekiwań odczytów bazowego CPI.
Nachylenie krzywej rentowności UST w piątek po południu rosło, po ustanowieniu wcześniej nowych minimów w cyklu. Spread między 5- a 30-letnimi Treasuries spadł w piątek na chwilę poniżej 26,3 pb. - najniżej od lipca 2007 r., później jednak odbił do 27,5 pb.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.