PKN Orlen przygotowuje się do rozpoczęcia prac i analiz dotyczących potencjalnej transakcji sprzedaży części spośród swych aktywów logistycznych oraz należących do niego akcji Inowrocławskich Kopalni Soli (IKS) Solino i udziałów w Kopalni Soli (KS) Lubień.
Jak poinformował w piątek, 11 maja, PKN Orlen, w związku z planami wynikającymi m.in. z realizacji celów Polityki Rządu RP dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym, spółka ta zwarła umowę o ochronie informacji z Operatorem Gazociągów Przesyłowych Gaz-System, IKS Solino i KS Lubień.
PKN Orlen wyjaśnił, że umowa została zawarta w celu określenia warunków, na jakich strony udostępniać będą sobie informacje w związku z zamiarem podjęcia współpracy w zakresie "potencjalnej transakcji" sprzedaży części spośród aktywów logistycznych płockiego koncernu oraz należących do niego akcji IKS Solino i udziałów w KS Lubień.
Według PKN Orlen umowę podpisano, mając również na uwadze ustalenie współpracy w zakresie dalszego korzystania z wymienionych w niej aktywów - zarówno przez płocki koncern, jak i podmioty wchodzące w skład jego grupy kapitałowej - "w przypadku ich zbycia na rzecz PERN i Gaz System".
Jak podkreślił PKN Orlen, "model transakcji, harmonogram oraz szczegółowe zasady jej realizacji wymagają przeprowadzenia szczegółowych analiz i będą obecnie wypracowywane".
"Przeprowadzenie transakcji będzie możliwe m.in. po uzyskaniu zgód korporacyjnych oraz zgód odpowiednich organów administracyjnych, jeśli takie będą wymagane" - zaznaczył płocki koncern.
PKN Orlen nadmienił, że "zgodnie z założeniami stron, celem transakcji jest nawiązanie partnerstwa biznesowego w obszarze infrastruktury przesyłowo-magazynowej i realizowanych projektów kawernowych, z uwzględnieniem bezpieczeństwa energetycznego państwa i realizacji celów Polityki Rządu RP dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym", zgodnie z uchwałą Rady Ministrów z listopada 2017 r.
Jak podał płocki koncern, "umowa o ochronie informacji nie stanowi wiążącego zobowiązania do przeprowadzenia transakcji". Spółka zapowiedziała jednocześnie, że będzie informowała "o kolejnych krokach związanych z dalszym przebiegiem transakcji w odrębnych raportach".
Przedłożony przez pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego, a następnie przyjęty przez Radę Ministrów pod koniec listopada 2017 r. dokument - Polityka Rządu RP dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym zawiera plan działań obejmujący spółki Skarbu Państwa lub z jego udziałem, a dotyczący budowy nowej infrastruktury logistycznej oraz zmianę struktury właścicielskiej w krajowym segmencie naftowym.
Dokument zakłada m.in., że to operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System będzie podmiotem odpowiedzialnym za skoordynowanie działań dotyczących gospodarki solankowej przez zakup akcji IKS Solino i udziałów w KS Lubień - oba te podmioty należą do PKN Orlen. Gaz-System ma też współpracować z PERN w celu realizacji wieloletniej strategii rozwoju infrastruktury w sektorze naftowym.
Zgodnie z rządową polityką, PERN ma m.in. zakupić aktywa należące do spółek grupy kapitałowej PKN Orlen, w tym rurociągi relacji: Żółwieniec - Podziemny Magazyn Ropy i Paliw (PMRiP) w miejscowości Góra oraz PMRiP - Wielowieś, a także projekty inwestycyjne mające na celu dostosowanie PMRiP Góra do wymagań ustawy o zapasach - w zakresie rurociągów naftowych i paliwowych oraz bazę paliwową w Mościskach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.