Wyspecjalizowana w produkcji baterii litowo-jonowych i systemów magazynowania energii gliwicka firma BMZ Poland oraz wrocławska spółka SolTech Service wspólnie stworzą rozwiązania, dzięki którym będzie można nie tylko wytwarzać i magazynować energię, ale i zarabiać na jej udostępnianiu.
- Na rynku dostępne są już wszelkie technologie niezbędne do utworzenia w pełni funkcjonalnego magazynu energii. Razem z naszym partnerem, firmą SolTech Service, który jest dystrybutorem sprzętu m.in. dla instalacji fotowoltaicznych, możemy zaoferować klientowi całościowe rozwiązanie łącznie z montażem systemu magazynowania energii - wyjaśnił kierownik sprzedaży magazynów energii w BMZ Poland Maciej Gajda, cytowany we wtorkowym komunikacie prasowym spółki.
Chodzi o magazynowanie energii pochodzącej z odnawialnych źródeł - np. wiatrowych czy fotowoltaicznych.
- Przy sprzyjającej pogodzie, gdy generowana jest duża ilość prądu, magazyn gromadzi ją i przechowuje praktycznie bez strat. Powstały zapas można w ten sposób zachować na okres, w którym produkcja prądu będzie mniejsza i wtedy skonsumować tę darmową energię - powiedział Andrzej Cebrat z firmy SolTech Service.
Dzięki inwestycji w system magazynowania "zielonej" energii użytkownicy zyskają niezależność energetyczną, a przy tym będą mogli zarabiać na komercyjnym udostępnianiu gromadzonego prądu. Przyjęta w ub. roku ustawa o rynku mocy dała możliwość otrzymywania wynagrodzenia nie tylko za sprzedaż energii, ale również za gotowość do jej dostarczenia.
Posiadająca fabrykę w Gliwicach Grupa BMZ należy do liderów rynku inteligentnych systemów zasilania i magazynowania energii opartych na technologii litowo-jonowej. Niedawno firma opracowała system magazynowania energii przeznaczony do gospodarstw domowych, małych i średnich firm oraz niewielkich zakładów produkcyjnych. SolTech Service Telecom zajmuje się m.in. monitoringiem energetycznym obiektów oraz poprawą efektywności energetycznej budynków.
Stworzony w Gliwicach system ESS X (Energy Storage Systems X) daje możliwość taniego magazynowania energii słonecznej w ciągu dnia, by później wykorzystać ją w domu czy firmie. Twórcy tego rozwiązania wskazują, iż jest to odpowiedź na trwający rozkwit systemów fotowoltaicznych, wpisujących się w globalny trend rewolucji energetycznej. System ma większą pojemność (ponad 10 kWh) niż wcześniejsze, mniejsze modele, przy tej samej objętości i wadze.
Polska filia BMZ zatrudnia obecnie ponad 800 pracowników; dostarcza baterie do elektronarzędzi, narzędzi ogrodniczych, autobusów elektrycznych, rowerów, skuterów elektrycznych, aplikacji medycznych i innych produktów. Oprócz prowadzenia produkcji, BMZ Poland także projektuje i rozwija baterie oraz inne rozwiązania w swoim dziale badań i rozwoju.
Jak podał przed kilkoma tygodniami Urząd Miasta w Gliwicach, BMZ Poland planuje rozbudowę związaną ze wzrastającym zapotrzebowaniem rynku na baterie litowo-jonowe. Firma działa w Gliwicach od 2010 r. W ubiegłym roku wybudowała własną siedzibę z nowoczesnymi halami produkcyjnymi, magazynami, laboratoriami badawczymi i biurami; teraz zapadła decyzja o budowie magazynu z powierzchnią biurowo-socjalną. Prace przy nowej inwestycji mają ruszyć jesienią tego roku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.