W I kwartale 2018 roku zarejestrowano w Polsce 139,9 tys. nowych samochodów osobowych, 15,3 tys. aut dostawczych, 7,2 tys. ciężarowych - wynika z kwartalnego raportu "Branża motoryzacyjna" KPMG oraz PZPM. Oznacza to, że najwięcej samochodów kupują klienci indywidualni.
Jak wynika z raportu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego i KPMG w Polsce "Branża motoryzacyjna" w I kwartale 2018 roku zarejestrowano w Polsce 139,9 tys. nowych samochodów osobowych (11 proc. więcej niż rok temu), 15,3 tys. aut dostawczych, 7,2 tys. ciężarowych, 0,6 tys. autobusów oraz 2,1 tys. motocykli i 1,6 tys. motorowerów.
Klienci indywidualni kupują więcej samochodów - ten obszar rynku wzrósł o 7 proc. (w porównaniu z danymi z ubiegłego roku). Ponadto zwiększył się także segment małych i średnich SUV-ów, który odnotował 24-procentowy wzrost i 29-procentowy udział w rynku.
"W 2017 roku eksport produktów motoryzacyjnych z Polski wzrósł o 8,2 proc. i wyniósł 33,1 mld euro. W I kwartale 2018 roku nieco gorszy wynik wypracowały fabryki motoryzacyjne ulokowane w Polsce. Z taśm montażowych zjechało 177,9 tys. pojazdów samochodowych, co oznacza spadek o 12,1 proc. w ujęciu rocznym" - czytamy w badaniu.
Prezes PZPM Jakub Faryś w cytowanym w raporcie powiedział: - Mimo wyraźnego wzrostu rejestracji przez klientów indywidualnych, od lat mamy do czynienia ze stałym i wzmacniającym się udziałem zakupów firmowych. Wprawdzie tempo popytu na samochody wśród nabywców indywidualnych rośnie, jednak ich udział obniżył się kolejny raz - nawet w najlepszym dla nich okresie, tj. w I kwartale bieżącego roku - do niespełna 35 proc. Pozostaje wierzyć, że ta tendencja zostanie powstrzymana, choć obecne wyniki na to nie wskazują - dodał.
W raporcie zwrócono uwagę, że dynamicznie rośnie liczba rejestracji samochodów elektrycznych. "W pierwszym kwartale br. zarejestrowano ich (łącznie z hybrydami plug-in) 340 sztuk. Oznacza to wzrost aż o 114 proc." - czytamy. Polacy rejestrują również coraz więcej aut z innymi napędami alternatywnymi (zwłaszcza hybrydowymi) - w pierwszym kwartale 2018 roku liczba rejestracji w tej grupie zwiększyła się o 14,8 proc. i wyniosła 5,6 tys. sztuk.
Przez pierwsze trzy miesiące br. zarejestrowano 15,3 tys. nowych samochodów dostawczych, czyli o 5,0 proc. więcej w porównaniu do I kwartału 2017 roku. Rejestracje samochodów ciężarowych wzrosły o 14,7 proc. w ujęciu rocznym, do 7,1 tys. sztuk. Z kolei rynek nowych przyczep i naczep o masie całkowitej powyżej 3,5 t wzrósł o 9,2 proc. - w pierwszym kwartale zarejestrowano 6,9 tys. sztuk. O 14,2 proc. wzrosła także liczba rejestracji nowych autobusów, których od stycznia do marca 2018 r. zarejestrowano 627 sztuk. Do wzrostu tej kategorii pojazdów przyczyniły się jedynie autobusy miejskie.
Faryś ocenił, że: - Wzrost liczby rejestracji autobusów miejskich jest bardzo ważnym sygnałem. Świadczy o trwającym procesie odnowy wysłużonego taboru miejskiego. Nowe autobusy miejskie nie tylko zwiększą komfort jazdy pasażerów i podniosą poziom bezpieczeństwa. Przede wszystkim wpłyną na znaczną redukcję szkodliwych emisji i ogólną poprawę jakości powietrza w miastach i aglomeracjach miejskich, zwłaszcza, że w I kwartale przybyło kolejnych 46 ekoautobusów - tłumaczył.
W pierwszym kwartale 2018 roku odnotowano także 29-procentowy spadek zarejestrowanych nowych motocykli - było ich o 2,1 tys. mniej. Jak mówił, cytowany w publikacji Mirosław Michna z KPMG, w pierwszych trzech miesiącach br. odnotowano też "duże spadki w kategorii motorowerów, których wydania zmniejszyły się aż o 55,5 proc. w stosunku do I kw. 2017 r.".
Z raportu wynika, że zwalnia produkcja w fabrykach ulokowanych w Polsce. W pierwszym kwartale 2018 roku ogółem wyprodukowano w Polsce 177,9 tys. pojazdów samochodowych, czyli o 12,1 proc. mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Najbardziej zmalała produkcja samochodów osobowych - od stycznia do marca z taśm zjechało 130,4 tys. sztuk, czyli o 17,5 proc. mniej niż przed rokiem. Nieco wolniej spadła liczba wyprodukowanych pojazdów do transportu publicznego (o 2,4 proc.).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.