Apel do prezesów największych towarzystw ubezpieczeniowych świata o niewystawianie polis dla przedsięwzięć związanych z węglem kamiennym wystosowali w środę, 2 maja, radni Paryża z grupy obrońcow środowiska. Szczególny atak w dokumencie radni skierowali na Polskę.
Wezwanie pięciorga radnych Paryża nagłośnione zostało na kilka tygodni przed dorocznym spotkaniem think-tanku szefów największych kompanii ubezpieczeniowych globu, którzy w tym roku przyjadą do stolicy Francji w dniach 30 maja - 2 czerwca.
Rozgłos petycji paryskich radnych nadają aktywiści klimatyczni z grupy o nazwie Unfriend Coal (co można przetłumaczyć jako internetowe "usuń węgiel z listy znajomych" lub po prostu "nieprzyjaciel węgiel"). Zajmują się oni tropieniem i piętnowaniem towarzystw ubezpieczeniowych współpracujących z energetyką konwencjonalną. Apel zaplanowany został w formule "transakcji wiązanej", bowiem kierowany jest szczególnie do tych firm, z którymi Paryż zawarł kontrakty na inwestycje w OZE.
Nie ubezpieczać polskiego węgla!
Radni apelują o walkę z zanieczyszczeniami powietrza i powstrzymanie się od udzielania ubezpieczeń spółkom branży węglowej, szczególnie w Unii Europejskiej, przy tym - jak informuje portal mining.com oraz sami działacze ekologiczni na stronie internetowej propagującej ich inicjatywę - z wyjątkowym naciskiem piętnowana jest Polska.
Radni Paryża napisali m.in., że przemysł węglowy w Polsce jest odpowiedzialny za 6 tys. ofiar śmiertelnych spośród 23 tys. przypisywanych branży węglowej w całej Europie.
Dokument bije na alarm, że Polska planuje otwierać nowe kopalnie i elektrownie węglowe o mocy 9 GW na 15 GW nowych mocy z węgla w państwach OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), mimo iż skupione w niej kraje mają obowiązek wygaszania energetyki węglowej do 2030 r., aby zredukować ocieplanie się klimatu o więcej niż 2 stopnie Celsjusza do końca wieku.
Ubezpieczyciele na cenzurowanym
Aktywiści wytykają, że niektóre kompanie ubezpieczeniowe, jak np. Allianz, SCOR i Generali przykładają rzekomo rękę do ubezpieczania wymienionych projektów inwestycyjnych w energetyce konwencjonalnej. Oskarżają ubezpieczycieli o to, że od 2013 r. zainwestowali w Polsce sumę szacowaną na 1,3 mld euro w przemysł.
"Niedoceniana jest ciągle rola ubezpieczycieli, jakkolwiek kluczowa w zapobieganiu ryzykom jutra. Ostrzeganie o kosztach zmiany klimatu przy jednoczesnym finansowaniu przyspieszania tych zmian prowadzi do ewidentnej sprzeczności. O jakimkolwiek projekcie inwestycyjnym w oparciu o paliwa kopalne nie byłoby mowy bez funduszy i bez możliwości ubezpieczenia" - stwierdził radny Partii Zielonych Jerome Gleizes w jednym z wywiadów prasowych po uchwaleniu apelu.
Paryż w awangardzie klimatycznego postępu
Portal mining.com zauważa, że nie po raz pierwszy stolica Francji atakuje przemysł węglowy. Trzy miesiące wcześniej mer Paryża Anne Hidalgo ogłosiła, że jej biuro rozważa składanie pozwów przeciwko spółkom węglowym o szkody spowodowane zmianami klimatu. W 2015 r. Paryż postanowił zakazać na swoim terenie użycia paliw kopalnych i przedsiębiorstw kwalifikowanych jako "wysokowęglowe" technologicznie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.