Wycieczki na hałdę, zmienione godziny zwiedzania, czy też sklepiki Koła Gospodyń Wiejskich. Podziemne trasy turystyczne w rozmaity sposób spróbują przyciągnąć turystów na przełomie kwietnia i maja.
Część imprez nie ma kompletnie nic wspólnego z górnictwem i podziemiami.
Zamknięte z powodu świąt
Do wzmożonego ruchu szykuje się zapewne większość obiektów. Wyjątkiem jest Kopalnia Ćwiczebna w Dąbrowie Górniczej, którą standardowo udostępnia się turystom we wtorki, czwartki, soboty i niedziele. Dyrekcja Muzeum Miejskiego w Dąbrowie Górniczej ogłosiła, że kopalnia będzie nieczynna we wtorek, 1 maja i w czwartek, 3 maja. W efekcie od poniedziałku, 30 kwietnia, do piątku, 4 maja, włącznie obiekt ten przez pięć kolejnych dni będzie niedostępny dla zwiedzających.
Nawałnicy turystów nie spodziewają się chyba gospodarze Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. Mimo nietypowego tygodnia majowego, nie zdecydowano się tam na rozszerzenie godzin zwiedzania. Kto chce przepłynąć łodzią w Sztolni Czarnego Pstrąga pod reptowskim parkiem, musi pamiętać, że aż do końca maja turystów indywidualnych przyjmuje się tam tylko w soboty, niedziele i święta.
Tarnogórzanie i goście przebywający w mieście gwarków będą za to mogli liczyć na nietypowe atrakcje w odległej o kilka kilometrów od reptowskiej sztolni Kopalni Zabytkowej. Tam zaplanowana została na wtorek, 1 maja, impreza plenerowa na terenie otaczającego kopalnię Skansenu Maszyn Parowych. Zajęcia i występy przewidziane są od godziny 9 do 17, a m. in. o godzinie 10 pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej będą czytali bajki industrialne. Najmłodszych może też zainteresować przejażdżka miniaturową kolejką wąskotorową po torach ułożonych w skansenie.
Wyjątkowy poniedziałek
Na zwiększony ruch szykuje się za to kopalnia soli kamiennej w małopolskiej Bochni. Od soboty, 28 kwietnia, do niedzieli, 6 maja, obowiązuje tam zmieniony harmonogram zwiedzania. Najwcześniej zjechać będzie można pod ziemię o 10:15, najpóźniej - o 16:30. Jednak poszczególne zjazdy różnią się od siebie rodzajem trasy zwiedzania. Przykładowo, kto chce w tych dniach odbyć podziemną przejażdżkę łodzią, musi się zdecydować na zwiedzanie o: 10.45, 11.45, 12.45, 14.15, 15.45, lub 16.15. Natomiast trasa przyrodnicza z podziemną przeprawą łodzią przewidziana jest tylko o godzinie 12.
Większy ruch w interesie przewiduje zabrzańska Kopalnia Guido. Standardowo jest ona nieczynna w poniedziałki, a we wtorki i w środy zjazdy do podziemi realizowane są tam tylko od 9 do 13.30. Jednak w od 30 kwietnia do 6 maja ograniczenia te nie będą obowiązywać, gdyż Guido będzie otwarte codziennie, także w poniedziałek, 30 kwietnia, oferując zjazdy od godziny 9 do 19.
Krobica za darmo
Po corocznej zimowej przerwie w piątek, 27 kwietnia, pierwszych turystów zamierza przyjąć Kopalnia Niklu w Szklarach koło Kamieńca Ząbkowickiego. Wejścia sztolnią do podziemi mają się odbywać co godzinę - od 10.15 do 17.15.
W Szklarach zdecydowano się na podobne posunięcie, jak w Zabrzu. Tam również będzie można wyjątkowo odwiedzić kopalnię w poniedziałek, 30 kwietnia. Wyjątkowo - gdyż w pozostałe poniedziałki roku kopalnia jest zamknięta. Tak ma być aż do końca września, po czym obiekt znowu ma zostać wyłączony ze zwiedzania.
Zimową przerwę ma też już powoli za sobą kopalnia cyny w Krobicy w Górach Izerskich. W dniach 1, 2 i 3 maja, a potem w każdą sobotę i niedzielę, będzie ją można zwiedzać z przewodnikiem w godzinach od 10 do 18. Jest to jedna z nielicznych podziemnych tras turystycznych w Polsce, gdzie nie pobiera się jakichkolwiek opłat od zwiedzających.
Odpocząć w kopalni uranu
Być może znajdą się tacy, którzy podczas majówki zechcą odpocząć w kopalni uranu. Spółka prowadząca hotel i podziemną trasę turystyczną w sztolniach 9 i 9a w Kowarach kusi specjalną ofertą osoby, które zdecydują się na przynajmniej dwa noclegi. Wówczas w cenie pobytu będzie można m. in. skorzystać z inhalacji radonowych prowadzonych w podziemnym inhalatorium w głębi sztolni. Przy okazji warto zauważyć, że kowarska tras podziemna wchodzi w pełnoletniość w ostatnią niedzielę kwietnia. Udostępniono ją bowiem do zwiedzania 29 kwietnia 2000 r.
Od 3 do 6 maja w godzinach od 9 do 17 zajęcia dla dzieci i młodzieży proponuje kopalnia uranu i fluorytu w Kletnie w Masywie Śnieżnika. Młodzi odkrywcy będą tam mieli okazję pomalować gipsowe formy wyobrażające wymarłe amonity, ślimaki czy trylobity sprzed tysiącleci. Organizatory zapowiadają także przeprowadzenie gier tematycznych i łamigłówek. Zajęcia odbędą się oczywiście na powierzchni, a kopalnię będzie można zwiedzać.
Bilet na hałdę
Bogaty program majówki opracowała zabytkowa kopalnia węgla kamiennego w Nowej Rudzie. Wyroby rękodzielnicze, ciasta i pierogi będzie można tam kupić na straganach, prowadzonych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Na wtorek, 1 maja, zapowiedziały się panie z KGP w Ludwikowicach Kłodzkich, a na wtorek 3 maja - z KGP w Jugowie. W środę, 2 maja, będzie przy kopalni funkcjonować sklepik z miodami. Tego dnia oraz nazajutrz zainteresowani będą mogli spróbować jazdy konnej. Jeśli znajdzie się minimum pięć osób chętnych, to po zakupieniu biletu w cenie 10 złotych będą 1, 2 i 3 maja organizowane wycieczki geologiczne na hałdę. Gospodarze kopalni zamierzają zorganizować po trzy takie wyprawy dziennie, w godzinach 11, 13 i 15. W święta 1 i 3 maja kto chce, ten będzie miał możliwość przejechać się spod kopalni samochodem terenowym.
Na motoryzacyjne wrażenia nastawić się mogą odwiedzający trasę podziemną w byłej KWK Julia w Wałbrzychu. Tam majówkowe atrakcje rozpisano na dni od poniedziałku 30 kwietnia do czwartku 3 maja. W „kwietniowym” dniu majówki swą ofertę przedstawią sprzedawcy fabrycznie nowych samochodów. Oprócz tego zapowiadane są koncerty i inne atrakcje.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Majówka w kopalni? Kierownik poprosi to sie ryle same wpiszą i jeszcze zadowolone bedo ile to czerwonych przerobili xD