Komisja Sejmowa ds spraw Energii i Skarbu Państwa zebrała się w środę, 25 kwietnia, w południe, w ramach pierwszego czytania rządowych projektów zmian w ustawach o jakości paliw i OZE. Po rozpatrzeniu wszystkich artykułów projektu o jakości paliw komisja jednogłośnie postanowiła skierować go do dalszych prac legislacyjnych, wybierając na sprawozdawcę posła Wiesława Krajewskiego.
W posiedzeniu uczestniczyli m.in. wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, pełnomocnik rządu ds. czystego powietrza Piotr Woźny i prezes URE Maciej Bando.
Z informacji przekazanych przez niektórych posłów wynikało, że z powodu wstrzymania przepustek jednorazowych na teren Sejmu RP w środę na posiedzenie komisji nie może dotrzeć m.in. szef Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla, zatrzymany przy wejściu wraz z innymi przez Straż Marszałkowską.
Celem ustawy o jakości paliw - czyste powietrze
- Celem ustawy o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw jest poprawa jakości powietrza przez wyeliminowanie w dostawach do sektora komunalnego paliw najgorszej jakości. Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE wytknął, że w latach 2007-2015 Polska nie podjęła znaczących działań - zobowiązał państwo do nich. Ustawa ta jest odpowiedzią na wskazanie tego uchybienia. Jako jeden z elementów, bo nie jedyny - powiedział Grzegorz Tobiszowski, dodając, że przepisy obejmują instalacje domowe i mniejsze niż 1 MW mocy.
Nowe przepisy mają pomóc kupującym zorientować się, co naprawdę nabywają w składach (wiceminister podkreślił, że mieszanki tam dostępne często nie mają wiele wspólnego z polskim węglem). Definiują paliwo stałe jako takie, które zawiera minimum 85 proc. węgla w swoim składzie (mieszkanki, pelety, brykiety, innowacyjne produkty). Wprowadzają zakaz sprzedaży flotokoncentratów i mułów oraz węgla brunatnego, definiują też konkretne paliwa zabronione.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.