O odczuciu wstrząsu o dużej intensywności w poniedziałek przed południem donoszą mieszkańcy kilku miast aglomeracji. Według pomiarów dostępnych w portalu Europejsko-Śródziemnomorskiego Centrum Sejsmologicznego trzęsienie z godziny 10.55 czasu polskiego miało magnitudę 3,7 z epicentrum na północ od Bytomia. Główny Instytut Górnictwa informuje o ogromnej energii 2 x 10^9 J (w przeliczeniu blisko 4 stopnie w skali Richtera).
W mediach regionu o kołysających się żyrandolach, meblach i odczuwalnych drganiach budynków alarmują czytelnicy z okolic Tarnowskich Gór, Zabrza, Siemianowic Śl., Katowic, Bytomia i Radzionkowa. Meldunki z podobnych lokalizacji odbierali także przed południem dyżurujący przy telefonach interwencyjnych pracownicy Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewódy Śląskiego w Katowicach.
Raportów z żadnej z górnośląskich kopalń nie odebrano jak dotąd w Wyższym Urzędzie Górniczym, dokąd trafiają rutynowo meldunki z Okręgowych Urzędów Górniczych. Brak natychmiastowych raportów górniczych najprawdopodobniej świadczy o tym, że nigdzie w wyrobiskach pod ziemią nie doszło do zniszczeń, nie było zatem tzw. tąpnięcia.
Epicentrum głębiej niż wyrobiska, na dnie Niecki Bytomskiej
Zdarzenie odnotowała natomiast Górnośląska Regionalna Sieć Sejsmologiczna Głównego Instytutu Górnictwa, która monitoruje sejsmicznie teren zagłębia węglowego.
- O godzinie 10.55 zanotowano wstrząs o sile 2 x 10^9 J, a w przeliczeniu blisko 4 stopnie w skali Richtera - poinformowała portal nettg.pl Sylwia Jarosławska-Sobór, rzecznik GIG.
GIG uściśla, że epicentrum znajdowało się na obszarze górniczym kopalni Bobrek w Bytomiu. Jednakże poniżej poziomu eksploatacji, na dnie Niecki Bytomskiej.
Porównywalnie silny wstrząs po raz ostatni odnotowano na Górnym Śląsku w kwietniu 2015 r. w kopalni Śląsk (epicentrum na terenie Starych Panewnik w Katowicach). Miał magnitudę 4,1.
Z informacji międzynarodowej organizacji EMSC, która od 1975 r. systematyzuje informacje o wstrząsach na obszarze Europy i basenu Morza Śródziemnego (www.emsc-csem.org) w Polsce wystąpił wstrząs o magnitudzie 3,4. Odczuwalny był na rozległym obszarze aglomeracji.
Według wykazu Górnośląskiej Regionalnej Sieci Sejsmologicznej po raz ostatni drgania o takiej magnitudzie zarejestrowano na naszym terenie 18 stycznia tego roku dwukrotnie tego samego dnia. Epicentra zlokalizowano w Rudzie Śląskiej Halembie (przed południem) i na granicy Radlina i Rybnika (pod wieczór).
W kopalni Bobrek wstrzymano ścianę
Po południu WUG poinformował, że bezpośrednio po wystąpieniu silnych drgań wycofano rutynowo załogę fedrującą w ścianie 5, w pokładzie 503 na głębokości 726 m pod ziemią w kopalni Bobrek-Piekary spółki Węglokos Kraj. Nikt nie ucierpiał, nie było zniszczeń.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
GRSS GIG Wstrząs regionalny [tektoniczny] aktywowany eksploatacją magnituda 3,7 Richtera ognisko na ok 1 km w strefie tektonicznego uskoku wschodniego , epicentrum w kolo centrum plejada w Miechowicach
Dane GRSS GIG wstrząs magnituda3,7 Richtera ognisko na ok 1 km w strefie tektonicznego uskoku wschodniego epicentrum kolo drogi krajowej 88 przy centrum plejada w Miechowicach charakter regionalny [tektoniczny] aktywowany eksploatacją ruchu Bobrek
Po 12 też był wstrząs. W Katowicach otwarly się drzwi w szafkach wiadomo gdzie to?