To jest pewien przełom, dzięki któremu stajemy się jako Polska w sprawach elektromobilności liderem w Europie - wskazał minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas uroczystości podpisania przez kilka spółek Skarbu Państwa porozumienia dot. rozwoju elektromobilności.
- Dlatego, że to nasze państwo postanowiło, że elektromobilność jest tym, co prowadzi nas do nowoczesności, także w zakresie walki z emisją, co jest niezwykle ważne - argumentował szef ME. Porozumienie dot. wspólnych działań na rzecz rozwoju elektromoblilności podpisały w piątek Grupa Lotos, Poczta Polska, TVP, Enea Serwis i Kolejowe Zakłady Łączności.
- Bardzo się cieszę, że tak duża grupa przedsiębiorstw, której liderem jest Telewizja Polska, która patrzy nowocześnie do przodu - chciałbym tutaj podziękować prezesowi Kurskiemu (...) - zaznaczył minister Tchórzewski, dodając, że "cieszy się z dzisiejszych porozumień, z całej serii porozumień, które będą podpisane i które otworzą nam drogę ku temu, żeby ta elektromobilność stała się faktem".
Jak ocenił, "ciągle się Polsce zarzuca, że właśnie Polska jest w wielu miejscach tą czarną plamą w zakresie elektromobilności i to się przenosi medialnie na polski węgiel".
- Podkreślmy, że to jest nieprawda. Właśnie w Polsce my koncentrujemy emisję tam, gdzie są elektrownie i tam z nią walczymy bardzo skutecznie. Bo jeżeli mamy już takie sytuacje, że w odległościach nawet ok. kilometra od elektrowni są osiedla mieszkaniowe (...), to znaczy, że tam nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi - przekonywał.
Dzięki rozwojowi elektromobilności - zaznaczył minister - zredukuje się problem smogu w miastach spowodowanego przez samochody. Zwrócił uwagę, że na całym świecie, w tym tam, gdzie nie pali się węglem, np. w Paryżu, jest problem ze smogiem samochodowym.
- Dlatego elektromobilność jest tym kierunkiem, który powinien nas prowadzić jako walka o zdrowie, walka o komfort i walka o to, żebyśmy właśnie skuteczniej wykorzystywali produkty energetyczne. A więc żebyśmy wykorzystywali je także w nocy do ładowania, żeby te elektrownie na pusto nie chodziły - tłumaczył.
Jak mówił, polski rząd aktywnie, poprzez fundusz elektromobilności, wdraża infrastrukturę elektromobilności, tworząc punkty ładowania.
Również obecna na uroczystości wiceminister inwestycji i rozwoju, pełnomocnik rządu ds. małych i średnich przedsiębiorstw Andżelika Możdżanowska powiedziała, że podpisanie porozumień dotyczących rozwoju elektromobilności jest najlepszym dowodem na to, że Polska jest przygotowana na globalną zmianę, jaką jest epoka samochodów elektrycznych.
- Przed nami ambitny plan realizacji strategii do 2020 roku. Zarówno odpowiedzialnego rozwoju (...) i tworzenia warunków do rozwoju elektromobilności poprzez ułatwienia w lokalizowaniu stacji do ładowania pojazdów elektrycznych, zakup elektrycznych autobusów oraz wspieranie miast w rozwoju niskoemisyjnego transportu zbiorowego - powiedziała Możdżanowska.
- Kołem zamachowym do rozwoju motoryzacji elektrycznej może okazać się działalność dużych przedsiębiorstw państwowych, takich jak dzisiejsi sygnatariusze porozumienia: Telewizja Polska, Grupa Lotos, Poczta Polska, Enea Serwis, Kolejowe Zakłady Łączności. (...) Dzisiejszy dzień jest zwiastunem nowego trendu, czy wręcz pozytywnej mody na ekologię, dojrzałe i odpowiedzialne podejście do środowiska, a także, że ten trend będzie jednym z istotnych faktorów zwiększających konkurencyjność Polski na świecie - dodała.
Z kolei prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski zapowiedział, że już w tym roku TVP zamierza kupić 20 samochodów elektrycznych.
- W 2019 roku przygotowujemy się do zakupu 100 samochodów elektrycznych, a od 2020 roku (...) kolejne partie samochodów elektrycznych. One będą jeździć w każdym oddziale Telewizji Polskiej - powiedział Kurski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
A żaba znowu się nadyma tym razem elektromobilnosc buhaha!