W czwartek, 19 kwietnia, ukaże się najnowszy numer Trybuny Górniczej. W tym wydaniu sporo miejsca poświęcamy Polskiej Grupie Górniczej, która przedstawiła wyniki finansowe za 2017 r. Nowością dla pracowników PGG będą flapsy w postaci nie bonów, ale kart elektronicznych. O tym rozwiązaniu także można przeczytać w nowym wydaniu naszego tygodnika. Ponadto przedstawiamy relacje z „serca polskiej energetyki”, czyli Bełchatowa, gdzie odbył się X Międzynarodowy Kongres Górnictwa Węgla Brunatnego. Uczestniczył w nim m.in. wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.
Informujemy także o przebiegu mediacji płacowych, które są prowadzone w PGG. Zarząd spółki i strona społeczna mają się spotkać w najbliższy poniedziałek, 23 kwietnia. Związkowcy zapowiadają, że jeśli nie dojdzie do porozumienia, to 25 kwietnia w kopalniach odbędzie się dwugodzinny strajk ostrzegawczy. Przypomnijmy, że zarząd PGG proponuje przeznaczenie na podwyżki całego zaplanowanego w tym roku zysku, czyli 200 mln zł. Żądania związkowców na początku rozmów były ponad dwukrotnie wyższe. Teraz zostały nieco ograniczone.
W dniu kiedy do rąk Czytelników oddamy TG swój jubileusz w Katowicach świętować będzie Jastrzębska Spółka Węglowa. W siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z tej okazji odbędzie się koncert. Przypomnijmy, że JSW została powołana do życia 1 kwietnia 1993 r.
Na kolejnych stronach będzie można przeczytać m.in. o inwestycji realizowanej w kopalni Budryk w Ornontowicach. Zakład należący do JSW już niebawem będzie wydobywać węgiel z poziomu 1290. Nie zabraknie także wieści z Czech, gdzie spółka OKD po 20 latach ponownie jest własnością państwa. Jak do tego doszło wyjaśniamy w najnowszym numerze.
Termin zgazowanie węgla jeszcze kilka lat temu był często używany w kontekście przyszłości polskiego górnictwa. Potem ten pomysł trochę przycichł, ale teraz wraca. O tym jakie niesie to możliwości dla branży przekonuje prof. Marek Ściążko z Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu.
- Uważam, że powinniśmy minimum 5 mln t węgla rocznie przeznaczać na zgazowanie na potrzeby przemysłu chemicznego – uważa naukowiec.
Przypominamy także o tragedii, która 20 lat temu wydarzyła się w sosnowieckiej kopalni Niwka-Modrzejów. W wyniku tzw. „cichej akcji” życie straciło sześciu górników.
W dziale „Po Szychcie” zapraszamy na spacer po Stadionie Śląskim. Instalacje elektryczne w „kotle czarownic” powstały przy udziale firmy Carboautomatyka ściśle związanej z górnictwem.
Zapraszamy do lektury! Spotkajmy się w czwartek i każdego dnia na portalu górniczym nettg.pl.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.