Giełdy akcji w zachodniej Europie notują w piątek, 13 kwietnia, małe zmiany indeksów. Na rynkach obawy o relacje handlowe USA jeszcze bardziej osłabły, bo prezydent Donald Trump dalej łagodzi retorykę dotyczącą handlu z Chinami i rozważa powrót do paktu TPP - Trans-Pacific Partnership. Większe zyski na giełdach ogranicza jednak perspektywa ataków militarnych w Syrii - podają maklerzy.
Prezydent USA Donald Trump spotkał się w czwartek z doradcami ds. bezpieczeństwa narodowego, jednak nie podjął ostatecznej decyzji o ataku na Syrię. W czwartek Trump miał też rozmawiać z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i premier Wielkiej Brytanii Theresą May.
Administracja USA nadal ocenia dane wywiadu w sprawie ataku chemicznego w Syrii i prowadzi konsultacje z partnerami i sojusznikami.
Trump poinformował, że decyzja w sprawie działań w Syrii zostanie podjęta "już niebawem" i że po domniemanym ataku chemicznym na miasto Duma, on i jego zespół przyglądają się rozwojowi sytuacji "bardzo, bardzo gruntownie".
Wcześniej w czwartek prezydent USA napisał na Twitterze, że ewentualne uderzenie militarne na Syrię może nastąpić "bardzo szybko, albo wcale nie tak szybko".
- USA mogą w końcu uniknąć ataku na Syrię, a spory handlowe USA-Chiny, które straszyły rynki przez ostatnie tygodnie, też raczej nie rozwiną się w wojnę handlową - ocenia Ryuta Otsuka. strateg Toyo Securities Co. w Tokio.
Z kolei Hideyuki Ishiguro, starszy strateg Daiwa Securities Co. w Tokio, wskazuje, że światowe rynki stały się bardziej wrażliwe na czynniki ryzyka.
- Rynki stały się bardziej wrażliwe na czynniki ryzyka i wahają się między nadzieją a rozpaczą biorąc pod uwagę uwagi (tweety) Trumpa - mówi Ishiguro.
- Problemy Syrii i tarć handlowych USA-Chiny nie zostały jeszcze rozwiązane, ale sytuacja nieco się uspokoiła, co ułatwia inwestorom podejmowanie decyzji w sprawie zakupu akcji - dodaje.
Jane Fu z CMC Markets mówi, że inwestorzy zazwyczaj reagują bardzo gwałtownie zarówno na dobre, jak i złe wiadomości.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.