Dziewięć przedsięwzięć o wartości przekraczającej 600 mln zł prowadzą na Pomorzu Zachodnim Polskie Sieci Energetyczne. W ciągu kilku lat ma tam powstać 70 kilometrów nowych linii o napięciu 400 kV oraz około 120 kilometrów linii 220 kV.
Na Pomorzu Zachodnim w planach jest m.in. rozbudowa stacji 110 kV Pomorzany o rozdzielnię 220 kV w Szczecinie - powiedział dziennikarzom w czwartek, 12 kwirtnia, w Szczecinie zastępca dyrektora departamentu rozwoju systemu PSE Tomasz Tarwacki.
W planach jest także rozbudowa stacji 110 kV Recław i rozdzielni 220 kV - powiedział Tarwacki.
- Ta stacja oprócz zasilania obszaru będzie miała także za zadanie wyprowadzanie mocy z tamtejszych farm wiatrowych tj. 370 MW, które są na tym obszarze, a w przyszłości może będzie ich jeszcze więcej - dodał.
Do najważniejszych projektów inwestycyjnych w regionie należą linia najwyższych napięć 400 kV Krajnik - Baczyna oraz linie 220 kV: Glinki-Recław oraz Krajnik-Glinki.
Ważnym elementem układu sieci, mającym zapewnić bezpieczeństwo energetyczne aglomeracji szczecińskiej jest rozbudowa wspomnianej stacji 110 kV Pomorzany o rozdzielnię 220 kV i budowa linii 220 kV Pomorzany - nacięcie linii Krajnik - Glinki. Realizacja tej inwestycji, podobnie jak przebudowa kluczowej dla zasilania Szczecina linii Krajnik-Glinki jest utrudniona z powodu blokowania rozpoczęcia procedur planistycznych przez władze gminy Kołbaskowo - wynika z informacji PSE. Według spółki projekt linii 220 kV Pomorzany - nacięcie linii Krajnik - Glinki jest opóźniony w stosunku do pierwotnego kontraktu o ponad trzy lata.
Przedsięwzięcia są kluczowe dla zapewnienia bezpiecznych i nieprzerwanych dostaw energii dla mieszkańców Szczecina i okolic - podkreślają przedstawiciele spółki. Inwestycje mają także na celu poprawę pewności zasilania, głównie zachodniej części aglomeracji szczecińskiej, tak aby uniknąć w przyszłości ewentualnych katastrof energetycznych.
Obecnie zasilanie województwa zachodniopomorskiego i aglomeracji szczecińskiej zależy od starej linii 220 kV, łączącej stacje elektroenergetyczne Krajnik i Glinki. Linia umożliwia wyprowadzenie mocy z Elektrowni Dolna Odra. Tam produkowana jest energia zasilająca aglomerację szczecińską oraz odbiorców z dalszych części kraju.
O ile obecny stan lokalnej sieci pozwala w normalnych warunkach na wymagany przesył energii, tak w sytuacji awaryjnej infrastruktura ta może nie zapewnić wystarczającego zasilania dla Szczecina - podaje PSE.
Spółka planuje zasilać region Szczecina przynajmniej dwoma niezależnymi połączeniami o napięciu 400 kV. Uzyskany w ten sposób pierścieniowy układ sieci sprawi, że nawet w przypadku wyłączenia czy uszkodzenia jej niektórych elementów, energię będzie można dostarczyć z innego kierunku - wynika z Informacji PSE.
PSE są operatorem systemu przesyłowego energii elektrycznej w Polsce. Spółka zarządza siecią przesyłową, w której skład wchodzą umożliwiające przesył energii na duże odległości linie najwyższych napięć 400 kV oraz 200 kV o łącznej długości ponad 14 tys. kilometrów oraz 106 stacji elektroenergetycznych, służących do przetwarzania i rozdziału energii elektrycznej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.