- Zwiększenie efektywności odbędzie się na dwa sposoby. Z jednej strony poprzez poprawę wyposażenia sprzętowego, które w spółce powinno nastąpić, a z drugiej poprzez system szkoleń poprawiający kompetencje pracowników. Właśnie te dwie rzeczy będą tworzyły wydajność i efektywność – powiedział Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej w rozmowie z Barbarą Oksińską w programie "Prosto z parkietu".
Na wstępie szef PGG odniósł się do kwestii podwyżek wynagrodzeń, na które spółka chce przeznaczyć wypracowany zysk.
- Musimy uwzględniać uwarunkowania rynkowe i rzeczywistość, w której funkcjonujemy. Widzimy i obserwujemy presję płacową i chcemy zmieścić się w granicach tego, co rynek oferuje również części pracowniczej, czyli ok. 4 proc. wzrostu (...) Proszę zauważyć, że w ostatnim okresie wyniki są dużo lepsze od planowanych, w związku z powyższym uważamy, że adesowanie takiej kwoty w kierunku pracowników jest bezpieczne - argumentował Rogala.
Prezes PGG podsumował również ubiegłoroczny wynik wypracowany przez spółkę.
- Udało się zrealizować jeden podstawowy plan, czyli osiągnać wynik dużo lepszy w stosunku do tego, który był zakładany. Zakładaliśmy niewielką stratę, osiągneliśmy 200 mln zł zysku, a przy uwzględnieniu odwieszenia części 14. pensji i tak pozostał w spółce wygenerowany zysk. Pokazuje to, że spółka potrafi już w tej chwili planować w sposób ostrożny i osiągać zamierzone minimalne cele. Potrafi również osiągać wyższe cele, w stosunku do tego, co zostało zaplanowane - zaznaczył szef PGG.
Rogala podkreślił, że zaraz po zakończeniu negocjajcji płacowych zarząd spółki powróci do rozmów ze stroną społeczną na temat Układu Zbiorowego Pracy.
- Po obu stronach jest świadomość, że takie kwestię jak różnice, ktore występują między wynagrodzeniami w poszczególnych kopalniach oraz uzależnienie części wynagrodzenia od wyników – to wszystko powinno być w spółce uregulowane. Co do tego sporu nie ma. Pytanie: jaka część wynagrodzenia powinna być uzaleźniona od wyników kopalni jaki będzie okres dochodzenia do tego? Obie strony są zwolennikami tego, żeby to było dosyć rytmiczne, stopniowe i powolne, żeby nie dokonywać wielkich rewolucji - powiedział Rogala
Jak przyznał szef PGG, największym wyzwaniem będzie zwiększenie efektywności ponad obecne 700 t wydobywanego rocznie węgla na pracownika. Poprawę tego parametru spółka ma osiągnąć na dwa sposoby.
- Z jednej strony poprzez poprawę wyposażenia sprzętowego, które w spółce powinno nastąpić. (...) Chodzi o inwestycje, wyposażenie ścian w obudowy zmechanizowane, przenośniki i elementy dobrej i wysokiej jakości. Po drugie, system szkoleń i przygotowywania pracowników do prawidłowego wykonywania obowiązków na różnego rodzaju stanowiskach. Własnie te dwie rzeczy będą tworzyły wydajność i efektywność - przekonywał Rogala.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.