Średnia cena węgla dla energetyki zawodowej była w lutym tego roku o 0,6 proc. wyższa niż w styczniu, a węgiel dla ciepłowni kosztował o 3,5 proc. drożej - poinformował we wtorek, 3 kwietnia, katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu, publikując w portalu Polski Rynek Węgla najnowsze indeksy miesięczne cen surowca.
Polski Indeks Rynku Węgla Energetycznego (PSCMI 1, Polish Steam Coal Market Index) to grupa wskaźników cen wzorcowego węgla energetycznego produkowanego przez krajowych producentów i sprzedawanego na krajowym rynku energetycznym. Z kolei drugi indeks PSCMI 2 pokazuje średnie ceny węgla na krajowym rynku ciepła. Monitoring dla wzorcowych parametrów paliwa po cenach loco kopalnia przeprowadza comiesięcznie ARP wspólnie z Towarową Giełdą Energii SA.
W lutym 2018 r. oba krajowe indeksy węglowe PSCMI znowu wzrosły.
- Mimo spadkowych tendencji cen węgla na światowych rynkach, nadchodząca wiosna i coraz wyższe temperatury powietrza nie wpływają negatywnie na notowania krajowych indeksów. Ceny węgla, zarówno dla elektrowni zawodowych i przemysłowych, jak i dla rynku ciepła w lutym wzrosły już po raz szósty z rzędu - informują analitycy Polskiego Rynku Węgla.
Indeks PSCMI1 (węgiel energetyczny) poprawił swój wynik o 0,6 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem i wyniósł 228,22 zł/t (tj. 10,48 zł/GJ). Od maja 2017 r. wskaźnik nieprzerwanie utrzymuje się powyżej poziomu 200 zł/t, a od początku 2018r . nie schodzi poniżej 220 zł/t. W porównaniu z lutym 2017 r. obecny wynik jest lepszy już prawie o 15 proc. - zauważają specjaliści katowickiego oddziału ARP.
Drugi indeks polskiego węgla PSCMI2 wzrósł z miesiąca na miesiąc o 3,5 proc. i wyniósł w lutym 2018 r. 299,16 zł/t (tj. 12,40 zł/GJ).
- Jak widać, wskaźnik konsekwentnie dążył w lutym tego roku do podbicia bariery 300 zł/t. Czyli do poziomu cen notowanych ostatnio w 2013 r., kiedy to wielkość średnioroczna wyniosła 305,99 zł/t. Rok temu, w lutym 2017 r. indeks wynosił 227,47 zł/t, czyli obecnie poprawił swój wynik o 31,5 proc. - podkreślają autorzy polskich indeksów węglowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.