W niedzielę wielkanocną, 1 kwietnia, nie ma co liczyć na zwiedzanie kopalń. W Wielką Sobotę i w Poniedziałek Wielkanocny może być różnie, w zależności od obiektu.
Większość podziemnych tras turystycznych Polski czynna jest codziennie i tylko w największe święta zamyka swe bramy. Inaczej jest w przypadku kopalni soli kamiennej w Kłodawie, która standardowo niedostępna jest dla turystów w soboty, niedziele i święta, więc Wielkanoc nie stanowi tu jakiegoś wyjątku. Jeszcze dłuższą przerwę zaplanowała kopalnia ćwiczebna w Dąbrowie Górniczej. Będzie ją można odwiedzić w Wielki Czwartek, 29 marca, a potem dopiero we wtorek, 3 kwietnia.
Remont w Niedzielę Palmową
W Nowej Rudzie zdecydowano o zamknięciu dla turystów kopalni w dwie pierwsze niedziele wiosny. O ile 25 marca powodem były prace remontowe, o tyle w niedzielę, 1 kwietnia ze względu na uroczystość Wielkanocy. W Poniedziałek Wielkanocny podziemna trasa ma być czynna.
Tylko na niedzielę wielkanocną postanowiono zamknąć obie kopalnie uranu w Kowarach, kopalnię węgla w Wałbrzychu oraz kopalnię zabytkową w Tarnowskich Górach. Ta ostatnia kopalnia, która liczy w tym roku na frekwencję powyżej stu tysięcy zwiedzających, od stycznia do marca była zamknięta również w poniedziałki.
Ze względu na święta zmodyfikowano godziny otwarcia kopalni arsenu i złota w Złotym Stoku, którą w 2017 r. obejrzało 225 tysięcy turystów. W sobotę, 31 marca zwiedzanie rozpocznie się jak zwykle o 9 rano, ale ostatni turyści mają być wpuszczeni o godzinie 13. Potem nastąpi dzień przerwy, a złotostockie podziemia będzie można obejrzeć dopiero w poniedziałek, 2 kwietnia. Tego dnia pierwsze wejście zaplanowane jest jednak na godzinę 10, a więc o godzinę później niż w pozostałe dni.
Tradycyjnie nieczynne
- Zawsze, co roku w Wielkanoc mamy zamknięte - powiedziała Elżbieta Szumska, właścicielka większości udziałów w kopalni złota w Złotym Stoku. - Tak jest od początku działalności kopalni.
Pół kilometra od kopalni złota znajduje się Sztolnia Ochrowa, którą w minionym roku odwiedziło 60 tysięcy osób. Ponieważ oprowadzają po niej przewodnicy ze złotostockiej kopalni, również i ona będzie udostępniana w identycznych godzinach, jak jej bardziej znana sąsiadka.
Wielkanoc jest jednym z pięciu dni w roku, w którym odpoczywa od turystów kopalnia soli w Wieliczce. Zarówno dzień wcześniej, jak i dzień później zwiedzanie jest możliwe. Inaczej postanowiono w kopalni soli w Bochni. Tam zarówno Wielkanoc, jak i poniedziałek, 2 kwietnia są dniami wolnymi. W Wielką Sobotę zaplanowano za to zjazd na święcenie pokarmów wielkanocnych w Kaplicy Świętej Kingi. Będzie to tego dnia jedyna możliwość odwiedzenia skromnego fragmentu bocheńskich podziemi.
Wyjątkowy poniedziałek
Ze względu na Święta Wielkanocne zmieniła swój harmonogram podziemna kopalnia piasku w Tomaszowie Mazowieckim, stanowiąca filię Skansenu Rzeki Pilicy. O ile w Wielką Sobotę i w Wielkanoc piaskowe podziemia mają być zamknięte, to w Poniedziałek Wielkanocny będą otwarte. To wyjątek, gdyż w pozostałe poniedziałki roku zwiedzanie jest niemożliwe.
Dłuższy odpoczynek przy okazji Wielkanocy urządzają sobie zabrzańska Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza. W Wielką Sobotę mają być dostępne do godziny 14, natomiast w dwa kolejne dni, czyli w niedzielę i w poniedziałek - zamknięte.
Dla porządku trzeba dodać, że również kopalnia cyny w Krobicy czy kopalnia niklu w Szklarach nie będą oczekiwać turystów w Wielkanoc. Oba te obiekty są jednak zimą i na początku wiosny nieczynne, a otwierają swe podwoje w maju.
Jak widać, tradycja świąteczna jest w Polsce znacznie silniejsza od dosyć młodej mody na tak zwane długie weekendy. Nawet trzy dni wolnego pod rząd nie mobilizują gospodarzy tras podziemnych do tego, by we wszystkie z tych dni oferować zwiedzanie.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.