Wzajemne wsparcie dla realizowanych bądź rozważanych inwestycji m.in. infrastrukturalnych dotyczących Orlen Lietuva - zakłada porozumienie podpisane we wtorek, 27 marca, w Wilnie przez prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka z przedstawicielami litewskiego rządu.
Podczas wtorkowego pobytu w Wilnie Obajtek spotkał się premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem, z którym rozmawiał o kwestiach strategicznych z punktu widzenia litewskiego rządu oraz PKN Orlen. Natomiast z ministrem energetyki Zygimantasem Vaiciunasem oraz ministrem komunikacji Litwy Rokasem Masiulisem szef Orlenu podpisał deklarację o wzajemnym zrozumieniu i współpracy w zakresie bezpieczeństwa energetycznego kraju.
W ramach podpisanej deklaracji potwierdzone zostały długofalowe zadania i kierunki rozwoju litewskiej spółki Orlenu - Orlen Lietuva. Dotyczą one wzajemnego wsparcia dla realizowanych bądź rozważanych inwestycji infrastrukturalnych po obu stronach oraz konstruktywnego podejścia i zrozumienia w kwestiach związanych z logistyką surowcową czy uwarunkowaniami regulacyjnymi na Litwie.
Deklarację wsparcia ze strony litewskiej otrzymały m.in. rozważane plany inwestycyjne Orlen Lietuva dotyczące przerobu ropy naftowej w rafinerii w Możejkach, w związku z z dostosowaniem do zaostrzających się norm środowiskowych.
W porozumieniu potwierdzone zostało także rozpoczęcie odbudowy linii kolejowej do Renge na Łotwie.
Jednocześnie - jak wskazał Orlen - strona litewska zadeklarowała możliwość poprawy konkurencyjności warunków transportu kolejowego.
- To memorandum jest dla nas bardzo istotne, pozwala nam przemyśleć pewien kierunek działania, pozwala zabezpieczyć interesy PKN Orlen oraz państwa litewskiego - mówił Obajtek podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Skvernelisem.
- Poważnie zastanawiamy się, poważnie przyglądamy się i myślimy poważnie o procesie inwestycyjnym w modernizację. Ta inwestycja zapewniłaby bezpieczeństwo zarówno PKN Orlen, jak i bezpieczeństwo energetyczne państwa litewskiego - dodał szef Orlenu.
Dziękował też za otwarcie "możliwości negocjacyjnej" ws. kolei i realizacji budowy torów do Renge.
Obajtek, zwracając się do szefa litewskiego rządu prosił też o analizę budowy rurociągu do litewskiego naftoportu nad Morzem Bałtyckim.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.