- W przypadku dostaw dla energetyki zawodowej jakość węgla nie ma znaczenia. Natomiast z punktu widzenia wizerunku węgla, branża górnicza sama powinna być zainteresowana eliminacją ogrzewnictwa indywidualnego – przekonywał prof. Marek Ściążko z Centrum Energetyki AGH.
Kwestia jakości polskiego węgla była jeden z tematów poruszanych podczas Forum Gospodarki Energetycznej, które odbyło się 19-20 marca w Krakowie. Organizatorem konferencji Forum Gospodarki Energetycznej Kraków 2018 był Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Gospodarki Energetycznej Polski. W panelu "węglowym" pt. „Przyszłość węgla w Polsce w dobie promocji gospodarki innowacyjnej" wzięli udział: Józef Pruchnicki, dyrektor Biura Marketingu i Analiz Polskiej Grupy Górniczej, Jacek Boroń, prezes Węglokoksu Energia, dr Jerzy Kicki z IGSMiE PAN, Dawid Klimczak, prezes Enea Trading, prof. nadzw. dr hab. inż. Marek Ściążko z Centrum Energetyki AGH oraz Mirosław Taras, wiceprezes PD Co. Debatę prowadził Rafał Zasuń z portalu Wysokie Napięcie.
Jednym poruszanych z tematów była kwestia jakości polskiego węgla. Sprawa ta pojawiła się w kontekście trwających prac nad opracowaniem szczegółowych norm jakości węgla, walki ze smogiem i rosnącego importu.
- Czy nie mamy w Polsce węgla niskosiarkowego, czy może nie jesteśmy w stanie go wydobyć? - pytał uczestników debaty Rafał Zasuń.
- Polska Grupa Górnicza jest w o tyle dobrej sytuacji, że posiada dosyć szeroki wachlarz zasobów, jeśli chodzi o parametry jakościowe. W momencie przejęcia kopalń Katowickiego Holdingu Węglowego te zasoby zostały dodatkowo uzupełnione o węgiel najbardziej poszukiwany w sektorze komunalno-bytowym, ciepłownictwie, drobnym przemyśle i rolnictwie. Dzięki temu mamy możliwości, co zresztą zakładamy w swojej strategii, dostosowania jakości do potrzeb klientów. W tej chwili są przygotowane działania inwestycje, które pozwolą nam sporządzać konkretne gatunków węgla i konkretne mieszanki energetyczne pod potrzeby klienta – powiedział Józef Pruchnicki z PGG.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Im się już w głowach przewróciło! Problem z jakością a jaka jakość ma mieć ludzie wy nie widzicie że to jest po to robione żeby polskie górnictwo zniszczyć. Niemiecki, Ruski, Amerykański Chiński może ma dużą lepsza jakość!? Tu problemu nie widzicie tak się wypowiadają tylko zdrajcy polskiego narodu żeby tylko zniszczyć polski przemysł tak jak Krupiński nie opłacalny a teraz znalazł się inwestor i chce otworzyć bo jest tam 70 mil ton
Mirosław Taras : Wybitny fachowiec,dniówki postojowe,reanimacja trupa i wzięcie ogromnej odprawy z upadającej firmy tylko z tym mi się ten pan kojarzy a wam?