Minister Energii Krzysztof Tchórzewski skomentował w czwartek, 22 marca, postanowienia w sprawie Nord Stream 2, jakie zapadły dzień wcześniej w Parlamencie Europejskim. Komisja PE ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) opowiedziała się za poddaniem inwestycji wspólnym zasadom rynku wewnętrzenego gazu ziemnego.
Przypomnijmy, że obecnie Rosjanie eksportujący paliwo do Europy pierwszą nitką gazociągu Nord Stream korzystają z nadanego im przed laty przez Komisję Europejską przywileju i nie muszą ponosić obciążeń, nałożonych na firmy w Unii Europejskiej m. in przepisami o ochronie konkurencji w energetyce. Komisja Europejska - m.in. pod naciskiem Polski i państw bałtyckich - zmieniła swój stosunek do rosyjskich inwestycji gazowych w UE i obecnie opowiada się za tym, aby podlegały takim samym regulacjom, jak wszystkie na rynku unijnym.
- Objęcie wszystkich gazociągów importowych prawem unijnym ograniczy możliwość zachowań antyrynkowych i zwiększy poziom przejrzystości w dostawach gazu do UE. Rosyjskie gazociągi nie mogą funkcjonować poza tymi regulacjami i cieszę się, że instytucje unijne również mają takie stanowisko - komentuje minister energii Krzysztof Tchórzewski ustalenia Parlamentu Europejskiego (PE) ws. dyrektywy gazowej.
Opinia szefa polskiego resortu energii zamieszczona została na oficjalnej stronie internetowej ministerstwa.
Komisja PE ds. Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) przyjęła 21 marca 2018 r. sprawozdanie europosła Jerzego Buzka, które zaleca usunięcie luk prawnych w dyrektywie dotyczącej wspólnych zasad rynku wewnętrznego gazu ziemnego w Unii Europejskiej. Dokument proponuje przepisy przesądzające o tym, że wszystkie gazociągi, które wchodzą w obszar Unii Europejskiej, również z państw trzecich m.in. z Rosji, będą musiały w pełni podlegać prawu UE.
Za przyjęciem tych regulacji opowiedziało się 41 eurodeputowanych, 13 głosowało przeciw, 9 wstrzymało się od głosu.
- Stanowisko Komisji Parlamentu Europejskiego to ważny głos w dyskusji z przeciwnikami rewizji dyrektywy gazowej. Mam nadzieję, że będzie to także sygnał dla państw członkowskich debatujących nad swoim stanowiskiem w tej sprawie w Radzie UE. Polska od początku prac popiera propozycję Komisji Europejskiej, aby wszystkie gazociągi wchodzące na terytorium UE musiały stosować jej prawo. To warunek wstępny dla tworzenia wspólnotowego rynku gazu ziemnego – podkreśla minister Krzysztof Tchórzewski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Bardzo dobrze panie ministrze! Mam jednak pytanie, czy po tych regulacjach gaz posyłany rurą nie będzie już tak konkurencyjny w porównaniu ze skroplonym? Ktoś na tym straci, ale z pewnością nie Putin!