BARBARA DZIUK, posłanka PiS, wiceprzewodnicząca sejmowej podkomisji ds. rozwoju inteligentnych miast i elektromobilności, uważa, że ustawa o elektromobilności wprowadza nas w XXI w., jest przyszłościowa i proekologiczna. Ma na celu wdrożenie innowacyjnych rozwiązań, ułatwiających mieszkańcom życie w zakresie transportu i nie tylko.
Jaki wpływ będzie miała na nasze życie, czy pomoże w walce o czyste powietrze?
Prawne uporządkowanie i wsparcie legislacyjne ułatwi wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań rozwoju w obszarze inteligentnych miast i zakłada bezkolizyjne funkcjonowanie innowacyjnej infrastruktury, obejmującej różne formy transportu. Nie tylko jednak o transport chodzi. Wprowadzone ramy prawne pomogą przy wdrażaniu innowacji obejmujących szeroko pojętą elektromobilność, to jest wspomniane inteligentne pojazdy, a także budynki i urządzenia gospodarstwa domowego oraz rozwiązania typu smart. Mamy w planach nawiązanie współpracy z centrami naukowymi i podmiotami badawczymi specjalizującymi się w innowacjach. Elektromobilność to także krok w trudnej walce o czyste powietrze. Walor ekologiczny przedsięwzięcia jest nie do przecenienia.
Czy uda się przekonać Polaków do elektrycznych pojazdów?
Polacy lubią nowinki techniczne i mają świadomość, że smog ich zabija. Z jednej strony proponujemy uporządkowane funkcjonowanie transportu na poziomie dużych miast europejskich, z drugiej - nie mniej ważny jest argument proekologiczny. Jest to propozycja wygodniejszego życia w zakresie m.in. transportu, powiązana z działaniem na rzecz środowiska, które zawsze znajduje uznanie. Polacy ani nie chcą stać na końcu technologicznej kolejki, ani nie marzą o chodzeniu w maseczkach po ulicach. Właściwa i sprawna infrastruktura powołana do życia dla samochodów elektrycznych i ich atrakcyjna cena na pewno pozwoli Polakom na podjęcie decyzji o zakupie takich właśnie pojazdów, a co za tym idzie o wejściu w cywilizowany świat technologii.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Więcej prądu do aut to więcej smogu z elektrowni węglowych? Dotacje do aut elektrycznych , bo do tego to się sprowadza tak jak z ekologiczną energią elektryczną, nie powinny dotyczyć tych z importu..