Od 2015 r. Ministerstwo Energii podejmuje działania, które przekładają się na sukcesywne obniżanie cen gazu dla Polaków. Zdaniem Krzysztofa Tchórzewskiego, ministra energii, powinno to zachęcać do zmiany ogrzewania na formę bardziej przyjazną środowisku.
Podczas briefingu w czwartek, 15 marca, w resorcie energii minister podkreślił, że dokładane są starania, aby cena gazu dalej malała.
- To najważniejszy cel dywersyfikacji źródeł dostaw i liberalizacji rynku gazu. Inwestycje w sektor gazowy, tj. Baltic Pipe, terminal LNG czy połączenia transgraniczne, mają zapewnić konkurencyjne ceny surowca dla Polaków - podkreślił.
Dodał: - Naszym zamierzeniem jest wprowadzenie dogodnych uwarunkowań, które pozwolą na zwiększenie popularności gazu ziemnego jako niskoemisyjnego źródła energii. To ważne działanie na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce.
Zwiększenie wykorzystania paliw gazowych, zwłaszcza jako paliwa do ogrzewania, wpłynie na zmniejszenie wykorzystania paliw nieekologicznych, co przełoży się na poprawę jakości powietrza i zwiększenie komfortu życia. Minister dodał, że PGNiG ciągle rozwija swoją sieć, dzięki czemu gaz dociera do coraz większej liczby Polaków.
Ostatnio zatwierdzone przez Prezesa URE taryfy spółek z grupy kapitałowej PGNiG – PGNiG OD i PSG Sp. z o.o. sprawią, że klienci korzystający z gazu zapłacą mniej od 5 do 200 zł – w zależności od ilości zużywanego gazu.
Ministerstwo Energii kończy również prace nad nowym rozporządzeniem taryfowym dla paliw, którego celem jest stworzenie warunków dla dalszego zwiększenia wykorzystania gazu w gospodarce.
Projekt Baltic Pipe, czyli połączenie gazowe Polska-Dania, jak informował resort już w styczniu, otrzyma dofinansowanie unijne wysokości 33 mln euro na prace projektowe tej inwestycji. Dofinansowanie pochodzić będzie ze środków z funduszu Łącząc Europę (Connecting Europe Facility). Decyzję Komisji Europejskiej o przyznaniu pomocy finansowej dla projektu, który posłuży zwiększeniu bezpieczeństwa energetycznego w regionie Morza Bałtyckiego i Europie Środkowej, zaakceptowały 25 stycznia 2018 r. państwa członkowskie UE. W ramach wcześniejszego konkursu w 2015 r. projekt otrzymał już wsparcie w wysokości 400 tys. euro na realizację studium wykonalności.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.