Porozumienie o współpracy w zakresie kształcenia młodzieży w zawodach niezbędnych dla funkcjonowania górnictwa podpisano w środę przed południem między Polską Grupą Górniczą i Powiatem Bieruńsko-Lędzińskim. Plan przewiduje m.in. stypendia dla każdego z uczniów, tysiączłotowe nagrody za dobrą średnią ocen i gwarancje zatrudnienia.
Dokument podpisali Jerzy Janczewski, wiceprezes PGG ds. pracy oraz Bernard Bednorz, starosta bieruńsko-lędziński. W dwóch Powiatowych Zespołach Szkół w Bieruniu i Lędzinach utworzonych zostanie kilka klas w specjalnościach potrzebnych zwłaszcza w miejscowej kopalni Piast-Ziemowit. Z absolwentów skorzystają też jednak inne kopalnie PGG i pozostałych spółek. W roku szkolnym 2018-2019 przewiduje się nabór 120 przyszłych techników elektryków o specjalności eksploatacja maszyn i urządzeń elektrycznych górnictwa podziemnego oraz techników mechaników o specjalności eksploatacja maszyn i urządzeń mechanicznych górnictwa podziemnego (po ok. 60 osób dla każdego z zawodów).
Polska Grupa Górnicza będzie prekursorem rządowego programu modernizacji kształcenia zawodowego Polsce. Wiceprezes Janczewski oszacował, że obecnie w regionie (uwzględniając odejścia górników na emerytury i naturalną rotację) potrzeby kadrowe PGG wynoszą 600 młodych pracowników rocznie.
- O ile na mniej wymagających stanowiskach w kopalni można jeszcze od biedy zaradzić temu prostszym przeszkoleniem, o tyle pod ziemią, w zetknięciu ze skomplikowanym sprzętem i procesami produkcyjnymi, trudno wyobrazić sobie górnictwo działające bez wysoko wykwalifikowanych fachowców, jak np. elektrycy - tłumaczył wiceprezes PGG. Podawał przykłady nowych pomysłów, które podniosą poziom kształcenia oraz silniej zwiążą edukację z rzeczywistymi wymaganiami sektora (np. w programach kształcenia przyszłych inżynierów we współpracy z Politechniką Śl. prace dyplomowe adepci górnictwa pisać będą na potrzeby wybranej kopalni, w której odbywali staż, pod okiem tamtejszej kadry inżyniersko-technicznej).
- Przyszli górnicy, mechanicy i elektrycy muszą otrzymać nowoczesne przygotowanie na miarę XXI w., tak aby umieli obsłużyć nie tylko maszyny w wyrobisku pod ziemią, ale też - w miarę potrzeb na rynku pracy - naprawić również samochód elektryczny - podkreślał starosta Bernard Bednorz, który cieszy się ze stabilnych perspektyw kopalni, przynajmniej do 2050 r.
Dla powiatu z silnymi tradycjami górniczymi, który odznacza się niebywale niską stopą bezrobocia (2,8 proc.), istotne znaczenie ma przyciąganie i umiejętne motywowanie uczniów górniczych szkół zawodowych. Wszyscy absolwenci otrzymają gwarancje zatrudnienia pod ziemią w kopalniach PGG. Zapisano, że ma to nastąpić "w roku ukończenia szkoły". Wszyscy bez wyjątku uczniowie zaopatrzeni zostaną przez PGG w stypendium w wysokości 200 zł na rękę miesięcznie. Odpracują je przez minimum trzy lata w spółce.
Jeszcze atrakcyjniej zapowiada się nagroda w wysokości tysiąca złotych za dobre zachowanie, nienaganną frekwencję i przyzwoitą średnią ocen 4.0. Wypłacana będzie za dłuższy okres nauki, prawdopodobnie raz na rok.
- Nie ma mowy o powtórzeniu błędów, które spowodowały osławioną lukę kadrową w branży. Na bieżąco skrupulatnie monitorujemy rynek pracy oraz potrzeby załogi. Jako PGG dotrzymujemy złożonych młodym ludziom obietnic o warunkach kształcenia i gwarancjach zatrudnia - podkreślał wiceprezes Janczewski.
Dyrektor bieruńskiego PZS Teresa Horst zwraca uwagę, że dzięki uzyskanym dotacjom unijnym w obu placówkach powiatowych w Bieruniu i Lędzinach trwa modernizacja infrastruktury szkół, wyposażanie pracowni zawodowych i laboratoriów. Na ten cel wydanych zostanie aż kilka milionów złotych. Powiat dba też o maksymalnie wysokie kwalifikacje kadry nauczycielskiej. Placówki powiatowe zbudowane zostały przed 40 laty jako szkoły górnicze z myślą o kopalniach Piast i Ziemowit. Teraz odradzają się znowu na potrzeby zakładu górniczego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.