Pracują przy maszynach w zakładach przeróbczych, w lampowniach, przy wydawaniu aparatów ucieczkowych, wykonują zawody geologa i mierniczego, są zatrudnione w charakterze sekretarek, księgowych i pielęgniarek.
Z najnowszych statystyk wynika, że kobiety stanowią mniej więcej 10 proc. górniczych załóg. W Polskiej Grupie Górniczej pracuje ich obecnie 3800.
- Panie stanowią 9 proc. ogólnego stanu zatrudnienia, wynoszącego ok. 43 tys. osób – wyjaśnia Tomasz Głogowski, rzecznik PGG.
W zakładach górniczych Jastrzębskiej Spółki Węglowej, przy zatrudnieniu wynoszącym 20 tys. osób, co dziesiąty pracownik to kobieta.
- Tak jak w innych spółkach panie pracują w zakładach przeróbczych na stanowiskach fizycznych, w administracji i księgowości. Są również geologami i geodetami, co wiąże się z regularnymi szychtami na dole. Mamy również panią nadsztygar – wylicza Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzecznik JSW.
W spółce Tauron Wydobycie pracowało ostatniego dnia lutego br. 647 pań, z czego 9 w grupie inżynieryjno-technicznej pod ziemią, 410 w grupie administracyjno-biurowej i 228 na stanowiskach robotniczych na powierzchni. To 10 proc. całej załogi, liczącej ok. 6,5 tys. pracowników.
W Spółce Restrukturyzacji Kopalń żeńska załoga jest najliczniejsza.
- W całej spółce wraz z oddziałami stan na 2 marca br. wynosił 917 pań na ogólne zatrudnienie 3012 osób – przekazał Wojciech Jaros, rzecznik SRK.
- Mamy dużo biur, w których pracują głównie panie i stąd tak wysoki ich procent, prawie 30 – dodał.
W świetle obowiązujących przepisów panie mogłyby na dobrą sprawę podjąć pracę nawet przy wydobyciu. Na razie jednak żadna się na to nie zdecydowała. Pierwsza linia górniczego frontu zarezerwowana jest więc nadal tylko dla płci męskiej.
Wszystkim paniom w dniu ich święta życzymy zdrowia i pogody ducha.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.