W Spółce Restrukturyzacji Kopalń trwa weryfikacja wniosków dotyczących wypłaty rekompensat za utracone prawo do bezpłatnego węgla. Dotychczas sprawdzono 182 tys. wniosków z czego 165 tys. zostało zweryfikowanych pozytywnie - jako zgodnych z kryteriami przyjętymi w ustawie z października ubiegłego roku. Większość uprawnionych otrzymała już należne im pieniądze - poinformował portal nettg.pl rzecznik SRK Wojciech Jaros.
Obecnie pozostał najtrudniejszy etap w procesie sprawdzania - badanie wniosków, które wymagają dodatkowego sprawdzenia lub uzupełnień.
- O rekompensaty występują osoby nieuprawnione, bo nie objęte ustawą – wyliczają problemy pracownicy z punktów obsługi klienta SRK mieszczących się w Woli i w Zabrzu.
W tej grupie znajdują się przede wszystkim wdowy lub sieroty po pracownikach, lub emerytach oraz osoby, które przeszły na emerytury od 2015 r., czyli w czasie gdy część spółek zlikwidowała, lub zawiesiła wydawanie emerytom deputatów węglowych. Także osoby otrzymujące równowartość deputatu wraz z emeryturami, lub rentami.
Zgłaszają się niekiedy ludzie zatrudnieni w przedsiębiorstwach innych niż przewiduje ustawa. Ponadto w części dokumentów brakowało załączników do wniosków. Błędnie podane na wnioskach bywają numery kont. W takich wypadkach przelewy wracają do nadawcy. Jeśli wypełniając wniosek osoba starająca się o rekompensatę nie podała numeru telefonu kontaktowego, albo pomyliła się wpisując go, pracownicy spółki listownie wysyłają prośby o uzupełnienie dokumentów. W niektórych wypadkach nawet jeżdżą do tych osób.
Jak informuje rzecznik SRK, wszelkie niezgodności, konieczności uzupełnień przedłużają jednak czas załatwiania spraw. Dlatego dobrze, by jeśli ktoś zorientuje się że mógł popełnić błąd, lub nie dostarczył załączników, sam dosłał skorygowaną, uzupełnioną informację.
- Do każdej sprawy musimy podchodzić bardzo starannie - mówi prezes SRK Tomasz Cudny.
- Nie ma dowolności, lub uznaniowości w jej załatwieniu. Wniosek musi być zgodny z warunkami, jakie określiła ustawa. Chodzi przecież o wypłatę pieniędzy ze środków budżetowych, należących do Skarbu Państwa, a więc do nas wszystkich - dodaje prezes.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Do końca kwartału miały być pieniądze i dziś 31 marca ☹️ a konto puste
12 tys oszukanych czeka na rekompensaty.
Który Związek zawodowy Wstawi się za poszkodowanymi Górnikami Jak pracowałem na KWKPiekary w. 2015 roku to musiałem podpisać że jak bende emerytem to nie bende chciał deputatu wenglowego. Podpisałem .Gdyż nie podpisanie skutkowało 3 miesięcznym wypowiedzeniem z pracy A na emeryture przeszłem 9 2016. A teraz Minister Górnictwa mówi iż te wypowiedzenia deputatu były zgodne prawem To co to za prawo albo praca albo zwolnienie z pracy i prawo do Deputatu wwnglowego jako emeryt .Powodem btył zły stan Kampani Wenglowej Pytanie ..Kampania Została włonczona do Polskiej Grupy Wenglowej PGE. Która to notuje najlepsze wyniki finansowe .Pytanie zasadne Skoro PGE Właściel Kampani Wwnglowej Ze Względu na dobre Wyniki Finansowe PGE Jako prawny Spadkobiorca KW czy MORALNIE Nie Powinna Przywrucić prawa do Deputatu Wenglowego. Dla emerytów i Rencistów Górniczych Obojentnie w jakiej Firmie Górniczej zakończyli swoją prace .Jeżeli Rzeczpospolita Polska Jest Żeczywiście Państwem PRAWA
Autor powyższej notatki powinien pojechać do biura w Woli i zobaczyć jak tam się traktuje interesantów. Byłam - zimna i zatłoczona poczekalnia, smród farb do malowania i innych rozpuszczalników i niewiadomo czego, brak krzeseł i trwająca bardzo długo obsługa. Długo czekałam aż znaleziono mój wniosek, ale kazano mi wypełnić nowy więc podejrzewam, że ten złożony w listopadzie zaginął. Proszę więc nie pisać o staraniach o interesantów. Schorowani starsi ludzie są tam traktowani jak ........ Może jak piszący tam pojedzie znajdzie właściwe określenie. I wszystko po to by ukryć brak środków na wypłaty. Tylko czemu kosztem starszych ludzi.