Zbliża się czwartek, a wraz z nim najnowszy numer Trybuny Górniczej. Tym razem sporo miejsca poświęcimy konkursom, które zostały rozstrzygnięte w czasie XXVII Szkoły Eksploatacji Podziemnej. Najbezpieczniejszą kopalnią został ruch Marcel kopalni ROW (PGG), a w Turnieju Wiedzy Górniczej, któremu od lat patronuje TG i portal nettg.pl, triumfował Paweł Rzymanek z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Kluczowym tematem dla przyszłości kopalń są koncesje. Przedstawiamy, jak wygląda sytuacja w tym względzie.
Polecamy także wywiad z prezesem PGNiG Piotrem Woźniakiem. Spółka angażuje się w projekt „Przedeksploatacyjne odmetanowanie pokładów węgla”. Jak wyjaśnia prezes ma on cztery cele: zwiększenie postępu ścianowego, zwiększenie bezpieczeństwa robót, ludzi i urządzeń na dole, wydobycie samego gazu oraz ograniczenie jego emisji do atmosfery.
Na gali, która odbyła się w czasie XXVII SEP podsumowano stan bezpieczeństwa w kopalniach. Ponadto swoje plany przedstawiła Jastrzębska Spółka Węglowa, która zorganizowała sesję z okazji swojego 25-lecia. Wiceprezes Artur Dyczko omówił na niej założenia nowej strategii, a wiceprezes JSW Innowacje Jacek Srokowski zaprezentował kierunki, w których będą podążać prace mające na cele wprowadzanie nowych technologii. Natomiast wiceprezes Polskiej Grupy Górniczej ds. produkcji Piotr Bojarski zdradził, że w PGG cały czas jest w procesie restrukturyzacji, a jednym z wyzwań na ten rok jest informatyzacja.
W najnowszym numerze nie zabraknie także informacji prosto z kopalń. Załoga Mysłowic-Wesołej postanowiła z likwidowanej ściany 576 w partii B wydać cały sprzęt. Jak postanowili, tak zrobili. Kulisy tej akcji przedstawia red. Kajetan Berezowski.
Sprawdzamy także, co się dzieje w gliwickiej Sośnicy. Opisujemy, jak wyglądał program naprawczy wprowadzony w zakładzie i jakie wyzwania stoją przed kopalnią. Z Sośnicą jest związany także jeden z bohaterów działu „Po szychcie”. Jacek Tomczak w wyniku wypadku pod ziemią musiał mieć amputowaną nogę. Pomimo tego dalej pracuje w górnictwie i oddaje się swoim sportowym pasjom. Lista jego osiągnięć jest imponująca i może zawstydzić niejedną osobę. Biegi, triathlon, snowboard, piłka nożna – to tylko niektóre z dyscyplin, które uprawia po wypadku. Jacek pokazuje, że można, wystarczy tylko chcieć.
Drugim sportowcem, którego przedstawiamy jest Aleksander Jasiewicz z ruchu Ziemowit kopalni Piast-Ziemowit. 25-letni bokser w 2017 r. stoczył 16 walk, z których wygrał 12. Górnik z Ziemowita uprawia boks olimpijski i w tym roku będzie walczył o tytuł mistrza Polski w wadze lekkopółśredniej.
Zachęcamy także górniczą brać do zmagań w slalomie gigancie o II Puchar Ministra Energii. Zawody odbędą się w najbliższą sobotę, 3 marca, na stoku Stacji Narciarskiej Cieńków.
Zapraszamy do lektury! Spotkajmy się w czwartek i każdego dnia na portalu górniczym nettg.pl.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.