"Wspólne działania Trybunału Sprawiedliwości UE i Komisji Europejskiej od lat mają za zadanie uderzenie i osłabienie polskiej gospodarki, w tym szczególnie górnictwa węglowego. Nie jest żadną tajemnicą, że urzędy unijne walczą z polską branżą wydobywczą i energetyczną, chcąc za wszelką cenę doprowadzić do likwidacji kolejnych kopalń w Polsce i zagrozić naszemu bezpieczeństwu energetycznemu" - czytamy w stanowisku związku zawodowego Sierpień 80, które zostało opublikowane w czwartek, 22 lutego, po orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu w sprawie jakości powietrza i smogu w Polsce.
„Wyrok unijnego Trybunału jest zakamuflowaną walką z polskim węglem. Tylko kompletny dyletant lub wynajęty złoczyńca może myśleć, że eliminacja węgla doprowadzi do eliminacji problemu smogu i złej jakości powietrza w Polsce. Za złą jakość powietrza w Polsce odpowiadają głównie zanieczyszczenia komunikacyjne – czytamy w stanowisku, które otrzymała redakcja portalu nettg.pl. Cały dokument znajduje się w załączniku pod tekstem.
Związek przypomina, że polskie górnictwo i energetyka od wielu lat skutecznie zmniejszają oddziaływanie na środowisko. Wskazuje też, że Polska Grupa Górnicza - największa w Polsce spółka węglowa - wycofała ze sprzedaży odbiorcom indywidualnym węgle najgorszej jakości (floty i muły).
Pod stanowiskiem podpisał się przewodniczący WZZ Sierpień 80 Bogusław Ziętek.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK