Jastrzębska Spółka Węglowa jako pierwsza spółka w polskim górnictwie zastosowała kolejki podwieszane, które mają swoje oświetlenie. Jest to odpowiedź na sugestie pracowników kopalń JSW w obszarze mobilnego oświetlenia stacji osobowych i materiałowych. Innowacyjne rozwiązanie zaproponowała firma Becker-Warkop - poinformowało portal nettg.pl biuro prasowe JSW. Po sprawdzeniu w warunkach dołowych rozwiązanie może zostać wprowadzone do wszystkich kopalń JSW. Na razie działa w ruchu Borynia i ruchu Zofiówka.
Zestawy osobowe są podświetlane od dołu na biało podczas wsiadania i wysiadania załogi do kolejki i na czerwono, gdy kolejka jest w ruchu. Podczas transportu materiału kolejka oświetla stację materiałową, ponadto istnieje możliwość oświetlenia trasy transportu.
Pierwsze takie zestawy kolejkowe z mobilnym oświetleniem funkcjonują już w ruchu Borynia i ruchu Zofiówka. W ruchu Borynia funkcjonuje kolejka z mobilnym oświetleniem stacji materiałowych na poziomie 838m , a w ruchu Zofiówka wdrożono pierwsze mobilne oświetlania stacji osobowych na poziomie 900 m. W ten sposób można wyeliminować powszechnie stosowane w polskich kopalniach oświetlenie stacjonarne stacji, które jest montowane na obudowie wyrobisk górniczych.
Jak informuje JSW, zastosowanie tej technologii oświetlenia oraz możliwość jego wykorzystania nie tylko na stacjach, ale na długości całej trasy transportu przejazdu kolejki w znaczącym stopniu podnosi bezpieczeństwo i komfort pracy prowadzenia robót transportowych. Umożliwia oświetlenie trasy przejazdu w miejscach szczególnie niebezpiecznych o ograniczonych gabarytach wyrobisk górniczych, podczas transportu ładunków nie standardowych i wielkogabarytowych w warunkach wyrobiskach z gęstą zabudowaną infrastrukturą techniczna, np. rurociągami technicznymi, urządzeniami transportowymi urobku czy służącymi do przewietrzania wyrobisk.
- Przyglądamy się uważnie testowanym innowacjom, jeśli okaże się, że proponowana technologia długofalowo wpływa na poprawę efektywności prowadzonego przez nas procesu wydobywczego, to będziemy je stosować we wszystkich naszych kopalniach - mówi Artur Dyczko, wiceprezes ds. strategii i rozwoju JSW.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
'szybcy i wściekli' na dole, pełny profesjonalny tuning ławy
Ciekawe że jak to montowaliśmy na Krupińskim to nikt o tym nie pisał parę lat temu a koszt jednej lampy to grubo grubo ponad 2.5tys.
Drogi xcds. Co kosztowało kilkanaście złotych? Zespół transformatorowy np. ZT-145 kosztuje powiedzmy 12 tyś zł. 8 lamp po 2500 zł za sztukę. Jaki wynik Tobie wyszedł?
Na krupinskim to już było 4 lata temu
A BHP powinno mieć światło 'niebieskie migające'... ha, ha, ha
Wystarczy zamontować fotokomórkę na dworcu włączajacą oświetlenie przy wjeżdzie pociągu i gaszeniu po wyjeżdzie Co to za filozofia ......sonda Voyager opuściła już nasz układ słoneczny ,a oni zachwycają się takimi 'wynalazkami.'
Ostatni wagon przewozi tych co zglaszaja wypadki na parkingu
Tylko, że na korytarzy to kosztowało kilkanaście złoty , a nie chcesz wiedzieć ile Becker chce za oświetlenie jednej kabiny ;) ja nie wierzyłem jak cenę usłyszałem
Ciekawe ile ten ostatni zestaw przewiózł chopow co lezom na cmyntarzu.......
Innowacja na miarę wynalezienia koła . ja mam tak w bloku jak wychodzę z mieszkania to zapala się światło na korytarzu. Toż to XXII wiek