W czwartek, 22 lutego, do rąk Czytelników oddamy najnowszy numer Trybuny Górniczej. W nim sporo uwagi poświęcimy Polskiej Grupie Górniczej, w której trwają prace nad układem zbiorowym pracy. Ponadto spółka na ten rok szykuje spore inwestycje. Znaczna część środków będzie wydana na podniesienie poziomu bezpieczeństwa pracy. O tym oraz o danych dotyczących bhp w kopalniach Grupy także będzie można przeczytać w nowym numerze TG.
Wspominamy również wspaniałego człowieka i wybitnego naukowca - profesora Pawła Krzystolika, który zmarł 16 lutego w Pszczynie. Był on światowej sławy znawcą bezpieczeństwa i wybuchowości w kopalniach. Przez lata był związany z Głównym Instytutem Górnictwa. Przed pięcioma laty, gdy świętował swoje 80. urodziny oraz 57 lat pracy zawodowej podzielił się swoimi wspomnieniami z TG, niektóre z nich przywołujemy.
O konieczności wprowadzenia w górnictwie nowego układu zbiorowego pracy, mówi na naszych łamach prof. Jan Wojtyła, przewodniczący rady nadzorczej PGG i były rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
- Układ zbiorowy w górnictwie został wypowiedziany i dobrze, bo był bardzo skomplikowany i chaotyczny. Był obarczony licznymi wadami legislacyjnymi. To były przepisy, które powstawały w innych realiach gospodarczych – stwierdza prof. Wojtyła.
Nie zabraknie także materiałów poświęconych pensjom górników oraz nagrodom rocznym wypłacanym w innych branżach. Przyglądamy się także postępom na placu budowy szybu Grzegorz w Tauronie Wydobycie oraz piszemy o ścianie 104 w pokładzie 209, która niebawem ruszy w ruchu Ziemowit. Wyjaśniamy także jakie znacznie dla zakładu górniczego ma plan ruchu i jakie procedury są z nim związane.
Dział „Po szychcie” w tym numerze zdominował sport. Przedstawiamy Krzysztofa Rogulskiego, który jest pracownikiem Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach, a jego wielka pasją jest judo. Ponadto zachęcamy do udziału w Zawodach Narciarskich Górników w Slalomie Gigancie o II Puchar Ministra Energii, które odbędą się już 3 marca na stokach Stacji Narciarskiej Cieńków w Wiśle.
Zapraszamy do lektury! Spotkajmy się w czwartek i każdego dnia na portalu górniczym nettg.pl.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.