W tym roku dokonamy przełomu na chilijskiej kopalni Sierra Gorda; szacujemy zwiększenie dziennego przerobu rudy o 20-30 procent, z obecnych 110 tys. ton do 130-140 tys. t na przestrzeni dwóch lat - poinformował PAP prezes KGHM Polska Miedź Radosław Domagalski-Łabędzki.
- Największym wyzwaniem - ze względu na skalę działalności oraz mnogość historycznie popełnionych błędów natury projektowo-wykonawczej - jest cały czas chilijski projekt Sierra Gorda - i to się na pewno nie zmieni w ciągu najbliższych lat. Dokonamy przełomu w tym roku - zapowiada w rozmowie z PAP prezes KGHM.
I jak dodaje - przełom dotyczy możliwości poprawienia procesów przekładających się przede wszystkim na zwiększenie produkcji w kopalni i zakładzie przerobu rudy. Wyższa produkcja Sierra Gorda, przy stosunkowo niskich nakładach CAPEX-owych (wydatki inwestycyjne - PAP) - a my nie planujemy nowych dużych inwestycji kapitałowych w ten projekt - pozwoli nam maksymalizować zwrot na zainwestowanym kapitale w perspektywie kilku lat - powiedział.
Dodał, że na poziomie wyniku operacyjnego Sierra Gorda jest "na plusie". "Oczywiście dług, który został zaciągnięty na sfinansowanie projektu na skutek istotnie przekroczonych nakładów inwestycyjnych do roku 2014, cały czas obciąża nasze wyniki finansowe i powoduje, że free cash flow (przepływy pieniężne- PAP) jest negatywny" - zaznaczył.
Odkrywkowa kopalnia Sierra Gorda w Chile została uruchomiona w czerwcu 2014 r. Kopalnia operuje na złożu miedziowo-molibdenowym, obejmującym zarówno siarczkowe rudy miedzi i molibdenu jak i znajdujące się ponad nimi tlenkowe rudy miedzi. Złoża zostały odkryte w 2006 r. Dwa lata później Quadra FNX przejęła projekt, który od września 2011 r. jest wspólnym przedsięwzięciem KGHM Polska Miedź (55 proc.), Sumitomo Metal Mining (31,5 proc.) i Sumitomo Corporation (13,5 proc.).
- Realizujemy z naszymi japońskimi partnerami z Sumitomo projekt usuwania wąskich gardeł tej inwestycji. Konsekwentnie zmierzamy do realizacji wyznaczonego celu tj. dziennego przerobu rudy na Sierra Gorda o 20-30 proc. Wzrost przerobu z ok. 110 tys. w 2017 r. do 130-140 tys. t rudy dziennie w latach 2019-2020 będzie istotnym postępem. Dodatkowo, dynamicznie poprawiamy efektywność kosztową kopalni i zakładu przeróbczego - zaznaczył prezes.
Jak mówi prezes, "poprawiliśmy znacząco jakość zarządzania tym projektem - i tu też chciałbym podkreślić, iż nasze relacje z Sumitomo są historycznie najlepsze".
Zdaniem prezesa, rok temu stan projektu Sierra Gorda "był mocno niezadowalający".
- Rok sprawnego zarządzania istotnie przyczynił się do poprawy jego parametrów, na tyle, żeby odnotować to w liczbach i w relacjach z Sumitomo. Po trzech kwartałach 2017 r. produkcja miedzi zwiększyła się o 6 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2016 r., a molibdenu o niemal 80 proc. Można dobrze realizować nawet tak skomplikowany projekt - podkreślił.
Produkcja miedzi za dziewięć miesięcy 2017 roku, proporcjonalnie dla 55 procent udziałów KGHM - wyniosła 40 tys. t w 2017 r. wobec 38 tys. t w 2016 r. Produkcja molibdenu - 16,4 mln funtów w 2017 r. wobec 9,3 mln funtów w 2016 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.