Gmina Pawłowice oraz Jastrzębska Spółka Węglowa podpisały we wtorek, 20 lutego, porozumienie w zakresie organizowania praktycznej nauki zawodu technika górnictwa podziemnego i technika elektryka - poinformowało portal nettg.pl biuro prasowe JSW. Podpisy pod dokumentem złożyli wiceprezes ds. pracy i polityki społęcznej Artur Wojtków oraz wójt Pawłowic Franciszek Dziendziel.
W ramach zawartego porozumienia Jastrzębska Spółka Węglowa zobowiązała się zorganizować praktyczną naukę zawodu dla uczniów z naboru 2018/2019 oraz 2019/2020. Nowa strategia JSW na lata 2018 - 2030 zakłada wzrost wydobycia, a co za tym idzie – stabilizację zatrudnienia. Dlatego absolwenci z dyplomem będą mieli zagwarantowane zatrudnienie w Spółce.
- W czasach kryzysu lat 2015 i 2016 nie realizowaliśmy naszego zobowiązania ze szkołami, ale to się zmieniło. Gmina Pawłowice to dla nas ważne miejsce, Pniówek jest ważną kopalnią, wobec powyższego zawieramy ważne porozumienie - powiedział wiceprezes Wojtków.
- Zobowiązaliśmy dyrekcję kopalni Pniówek, aby na liście przyjęć tegorocznych pracowników znaleźli się absolwenci, którzy ukończyli szkołę w latach ubiegłych. Wstępnie ustaliliśmy, że będzie to ponad trzydzieści osób i to zrealizujemy - dodał.
Technik elektryk to nowość w ofercie edukacyjnej technikum działającego w ramach Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II, natomiast klasy kształcące w zawodzie technik górnictwa podziemnego funkcjonują w pawłowickiej szkole od 2006 r.
- Z powodu niepewnej sytuacji w branży wydobywczej, w ostatnich latach nie mieliśmy chętnych do rozpoczęcia nauki w zawodzie górnika. Młodzież ostrożnie podchodzi do pracy w górnictwie. My jako gmina zachęcamy jednak absolwentów, aby przystąpili do naboru – mówił wójt Dziendziel.
- Mamy nadzieję, że ten pomysł zostanie pozytywnie przyjęty przez absolwentów gimnazjum, a w przyszłości szkoły podstawowej – powiedział Andrzej Wowra, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Pawłowicach, w którym wznowiony zostaje nabór do technikum górniczego.
Porozumienie zostało podpisane, aby zagwarantować Spółce dopływ wyszkolonej kadry pracowniczej. Uczniowie będą mieli do dyspozycji sztolnię szkoleniową i warsztat szkoleniowy - w tym elektryczny.
- Uczniowie, w ramach możliwości kopalni, poznają również warunki pracy w wyrobiskach górniczych, co powinno ułatwić im ostateczne podjęcie decyzji o związaniu swojej kariery zawodowej z kopalnią – podkreślił dyrektor kopalni Pniówek Józef Jaszczyk.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Trzeba mieć nierówno pod stropem by pchać się w dzisiejszych czasach do górnictwa. Jak nic za 3-5 lat podniosą wiek emerytalny tak jak w policji i wojsku. A za 3 lata kończy się okres ochronny dla pracowników JSW )dany przy prywatyzacji prze akcje).
30 osób? To jakaś kpina! Absolwenci czekają od 2013 i dalej cisza a pociotków piekarzy i bez doświadczenia przyjmują jak leci