Enea Ciepło, spółka grupy Enea otrzymała certyfikat NO SMOG przyznawany przez krakowski Instytut Certyfikacji Emisji Budynków. Certyfikat jest świadectwem na to, że firma produkuje ciepło w sposób jak najmniej uciążliwy dla środowiska.
Białostocka Enea Ciepło, która dostarcza je do tamtejszych spółdzielni mieszkaniowych, instytucji i odbiorców indywidualnych znalazła się w gronie firm wytwarzających bezpieczne ciepło.
Znak jakości serii "NO SMOG" wydaje Instytut Certyfikacji Emisji Budynków w Krakowie, który opracował pierwszy na świecie system oceniający budynki ze względu na ich emisję zanieczyszczeń do powietrza, rozumianą poprzez sposób wytworzenia ciepła potrzebnego do ich ogrzania. W ramach procesu certyfikacji ocenie podlegają takie parametry jak: całkowity pył zawieszony (TSP), bezno(a)piren B(a)P, dwutlenek węgla (CO2), tlenki siarki (SO2/SOX), tlenki azotu (NOX) oraz tlenek węgla (CO).
- Uzyskany przez Eneę Ciepło certyfikat PreQurs jest ważny nie tylko dla nas, ale przede wszystkim dla mieszkańców miasta i naszych Odbiorców. Enea Ciepło otrzymała klasę A, z opisem "NE", co tłumaczyć należy jako NIE EMITUJE lub też NO EMISSION - powiedział, cytowany w komunikacie Enei Ciepło, Wiktor Dulewicz.
Jak podkreślił, ciepło jest produkowane w instalacjach spółki w sposób o wiele bardziej ekologiczny i przyjazny dla środowiska, niż w przydomowych kotłowniach węglowych. Wykorzystanie ciepła systemowego jest jednym ze sposobów na walkę ze smogiem.
Jak napisano w komunikacie dane Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska potwierdzają, że głównym twórcą białostockiego smogu, są przydomowe piece i kotłownie, a największe zanieczyszczenie występuje na osiedlach domków jednorodzinnych.
Uzyskany przez Eneę Ciepło certyfikat jest tym cenniejszy, że zaświadcza o ekologicznych walorach ciepła systemowego produkowanego przez Eneę Ciepło. Według danych Instytutu dzięki produkcji energii w elektrociepłowni aż 35-krotnie, czyli o 3 500 proc. zmniejsza się emisja pyłów, w porównaniu z przydomową kotłownią węglową.
Dotychczas przyznano blisko sto certyfikatów "NO SMOG". Otrzymało je ponad 20 dostawców ciepła systemowego w Polsce. Certyfikacja prowadzona jest przez audytora z krakowskiego Instytutu, który podczas wizyty gromadzi, opisuje i porównuje dane. Każdy z systemów uzyskuje więc indywidualny certyfikat.
Certyfikaty wystawione przez ICEB są dokumentami zaświadczającymi, ile razy dany system ciepłowniczy oraz przyłączone do niego budynki mają mniejszą emisję zanieczyszczeń do powietrza w porównaniu z referencyjnym budynkiem, wyposażonym w średnioważoną statystyczną kotłownię węglową o mocy od 1 do 100 kW. Analiza tego typu obiektów, znajdujących się w Polsce, przeprowadzona została przez ICEB. Celem takiego porównania jest wykazanie, że produkcja ciepła w ciepłowniach i elektrociepłowniach zawodowych jest mniej szkodliwa dla mieszkańców miast. W ramach procesu certyfikacji ocenie podlegają szkodliwe substancje emitowane do atmosfery: całkowity pył zawieszony (TSP), beznoapiren B(a)P, dwutlenek węgla CO2, tlenki siarki SO2/SOX, tlenki azotu NOX oraz tlenek węgla CO.
W ramach certyfikatów dla budynków ogrzewanych ciepłem systemowym analizowane będą zanieczyszczenia: TSP, B(a)P oraz CO2. W zależności od tego ile razy zredukowano emisję przyznawane są klasy redukcji emisji zanieczyszczeń od A+++ (duży stopień redukcji) poprzez G (emisja na tym samym poziomie) do H (wzrost zanieczyszczeń). Jeśli Certyfikat Redukcji Niskiej Emisji wykaże całkowitą redukcję badanych zanieczyszczeń, to budynek będzie mógł być oznaczony dodatkowo znakiem "NO SMOG". (PAP)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.