Nowy 2018 rok rozpoczął się prawdziwym boomem cenowym, mimo że już od paru miesięcy na międzynarodowym rynku węgla trwa ożywienie - poinformowali analitycy katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, którzy w poniedziałek, 12 lutego, podsumowali pierwszy miesiąc roku.
Tygodniowe indeksy w australijskim terminalu NEWC rosły przez cały miesiąc, osiągając na dzień 26 stycznia poziom 107,42 dol./t (o 3,54 dol./t więcej, niż 30 dni wcześniej). Zapotrzebowanie rosło w rejonie Azji i Pacyfiku przed rozpoczęciem obchodów Chińskiego Nowego Roku, które przypadają w połowie lutego. Do wzrostu cen węgla przyczyniły się także silne zawieje, zamiecie śnieżne, wichury w Chinach, ponieważ gromadzono więcej zapasów paliwa.
Nowe rekordy w Australii i Indonezji
Nowe rekordy odnotowywały również indeksy węgla indonezyjskiego, który również zasila rynki odbiorców w obszarze Azji-Pacyfiku tj. Wietnam, Tajlandię czy największego konsumenta - Chiny. Jednak podaż węgla indonezyjskiego w ostatnim okresie została mocno ograniczona ze względu na występowanie intensywnych deszczy w okresie monsunowym w Kalimantanie - głównym obszarze wydobywczym w Indonezji. W efekcie trejderzy, ze względu na ograniczoną liczbę dostaw przypadających na koniec stycznia i początek lutego, zmuszeni byli podnieść swoje ceny, podobnie jak producenci węgla. Ograniczona podaż oraz wyższe ceny surowca o parametrach GAR 4200 kcal/kg zwiększyły popyt na węgle niższych gatunków takich jak GAR 3400 kcal/kg (NAR 3000 kcal/kg). Z kolei cena surowca GAR 5000 kcal/kg (NAR 4600 kcal/kg) wzrosła o 0,99 dol./t tj. do 68,68 dol./t i jednocześnie była najwyższa od listopada 2016 r. - podkreślają autorzy raportu ARP.
W RPA powyżej stu dolarów za tonę
Rosnący popyt w obszarze Azji-Pacyfiku przełożył się na wzrost indeksów w terminalu Richards Bay w RPA. Najwyższy poziom tygodniowego indeksu RB odnotowano 12 stycznia - 100,12 dol./t. W drugiej połowie miesiąca nastąpił niewielki spadek indeksu do 98,56 dol./t (na dzień 26 stycznia). Odnotowano również wzrost cen węgla niskogatunkowego o parametrach NAR 5500 kcal/kg, które osiągnęły najwyższy poziom od listopada 2016 r. tj. 81,79 dol./t.
Wzrost cen węgla z RPA wspierany był zwiększonym zapotrzebowaniem na surowiec ze strony Korei Południowej. Jedna z elektrowni w Korei Południowej o nazwie Kowepo, ogłosiła trzy przetargi na zakup 1,84 mln t węgla o minimalnych parametrach 5700 kcal/kg, który ma być dostarczany aż do 2022 r. Tylko w grudniu Korea Południowa otrzymała 9,24 mln ton węgla a łączne dostawy wyniosły 107,2 mln t, aż o 2 proc. więcej, niż w 2016 r. Dostawy węgla z RPA do Korei Południowej w 2017 r. zwiększyły się prawie trzykrotnie do 7,8 mln t (w porównaniu z 2,2 mln t dostarczonych na rynek Korei Południowej w 2016 r.).
Stabilnie w Europie i na Atlantyku
Sytuacja na rynku Atlantyku charakteryzowała się względną stabilizacją z niewielką tendencją spadkową, pomimo umocnienia europejskiej waluty. Indeksy tygodniowe DES ARA mimo niewielkich wahań oscylowały na poziomie 96 dol./t. Jednocześnie w drugiej połowie miesiąca zwiększyły się jeszcze bardziej rozpiętości cenowe pomiędzy rynkiem europejskim, a rynkiem RPA. Na 26 stycznia europejski indeks tygodniowy DES ARA wyceniono na 96,08 dol./t (i w stosunku do indeksu RB w RPA był on niższy o 4,89 dol./t). Dla porównania, zaledwie miesiąc temu tygodniowy indeks CIF ARA był o 1,44 dol./t wyższy w stosunku do indeksu RB w RPA.
O spadkach cen w Europie decydował głównie ograniczony popyt z powodu wzrostu produkcji energii z wiatru w Niemczech. Stopniowe zwiększanie zdolności oraz wysoki współczynnik mocy zainstalowanej, przełożyły się na wzrost produkcji energii z wiatru do 446 GWh/d w okresie 1-26 stycznia, z poziomu 256 GWG/d w analogicznym okresie w roku poprzednim. Niemniej produkcja energii z wiatru będzie o 1TWh niższa w stosunku do rekordowego poziomu z grudnia 2017 r., kiedy wyniosła 14,89TWh - zaznaczają katowiccy analitycy Polskiego Rynku Węgla.
Niemieckie wiatraki w nadmiarze
Produkcja energii z węgla w Niemczech w styczniu prawdopodobnie zatrzyma się na poziomie 6,3 TWh - to znaczy 36 proc. poniżej średniej z trzech ostatnich lat.
Jednak uwzględniając nawet spadek cen i słabsze prognozy w zakresie popytu w Europie, indeks dzienny na poziomie 93,75 dol./t na 26 stycznia jest nadal wyższy o 9 proc. w ujęciu rok do roku. Relatywnie wyższe ceny zostaną jeszcze bardziej wzmocnione w wyniku silnego zapotrzebowania z obszaru rynku Azji-Pacyfiku oraz zapowiadanej akcji strajkowej w Kolumbii - stawierdza raport ARP.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Rabarbar cena 285 dotyczy energetycznego ale co ty wiesz
czy mamy ceny powyzej czy ponizej 100 dol to i tak to sie nie przekladana pensje gornika wiec wa....sie od 27 lat wgornictwie jest restrukturyzacja az sie chce z...
Cena 12 luty 2018 83,50 USD CZYLI 285 ZL cena pgg średnio nakopalni 700 zl