Na zwałach ruchu Bielszowice kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej pracuje nowa zwałowarka. Zastąpiła stare, wysłużone urządzenie, o zdecydowanie gorszych możliwościach technicznych. Inwestycja ta jest częścią realizowanego od kilku lat procesu modernizacji zakładu przeróbczego kopalni.
Maszyna służy do gromadzenia węgla na zwałach z podziałem na różne klasy, w zależności od ilości popiołu w węglu oraz późniejszego załadunku surowca z zachowaniem wymaganych parametrów jakościowych. Jest ogromna, a co najistotniejsze, w pełni zautomatyzowana i oczywiście wyprodukowana w Polsce. Ma zasięg ponad 30 m i potrafi obrócić się o 180 stopni. Jest w stanie przerzucić nawet 1200 t węgla na godzinę. Urządzeniem steruje obsługiwany przez operatora zainstalowany w klimatyzowanej kabinie komputer.
- Dużo by o niej opowiadać. Posiada zabezpieczenia na wypadek silnych podmuchów wiatru i własne oświetlenie. Spełnia też wszystkie obecnie obowiązujące normy bezpieczeństwa oraz w znaczny sposób poprawia komfort pracy operatora – wymienia zalety zwałowarki Adam Rabstein, kierownik Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla w ruchu Bielszowice.
Selektywne wydobycie
Zanim uruchomiono kolosa, trzeba było przeprowadzić modernizację toru jezdnego wraz z wymianą podkładów i szyn oraz modernizację przenośnika taśmowego podającego węgiel. Obecnie, po ponadmiesięcznym okresie rozruchu, śmiało można powiedzieć, że nowe urządzenie bez problemu jest w stanie przerzucić na zwały w ciągu doby ponad 15 tys. t węgla.
Inwestycja stanowi część realizowanego od kilku lat procesu modernizacji zakładu przeróbczego ruchu Bielszowice. Jego celem jest zwiększenie wydajności zakładu oraz zoptymalizowanie procesu technologicznego.
- Chcemy, aby nasz węgiel spełniał oczekiwania jak największej grupy odbiorców, co przełoży się na polepszenie sprzedaży oraz zadowolenie klientów. W ramach tych działań już wybudowaliśmy nowy zbiornik węgla surowego o pojemności 3500 t oraz przeprowadziliśmy modernizację istniejącego zbiornika węgla surowego o pojemności 8000 t wraz z urządzeniami współpracującymi. Inwestycje te są niezmiernie ważne w obliczu przejęcia od stycznia ub.r. urobku z ruchu Pokój przez ZPMW Bielszowice. W ten sposób otrzymaliśmy możliwość większego gromadzenia węgla na powierzchni przed procesem przeróbki oraz selektywnego jego wydobycia z podziałem na węgiel do celów energetycznych i koksowy – zauważa Michał Ferdyan, naczelny inżynier ruchu Bielszowice.
Selektywne wydobycie pozwala na produkcję bardzo poszukiwanego w kraju i za granicą węgla koksowego typu 34.2 dla hutnictwa, a także magazynowanie z przeznaczeniem do późniejszego załadunku węgla energetycznego dla polskich elektrowni.
- Ze względu na planowane zwiększenie wydobycia wszelkie prace modernizacyjne w zakładzie przeróbczym będą miały na celu podniesienie wydajności. Chodzi o rozbudowę klasyfikacji przedwstępnej, która umożliwi wydzielenie z urobku najdrobniejszych ziaren, sprawiających najwięcej problemów w procesie wzbogacania - dodaje Adam Rabstein.
Ambitne zadania
Kolejną planowaną inwestycją w Bielszowicach będzie teraz modernizacja węzła wzbogacania miałów węglowych. Planuje się m.in. wymianę podnośników kubełkowych oraz zakup i zabudowę osadzarki miałowej. Trwają właśnie konsultacje nad doborem maszyny o optymalnych parametrach, gwarantującej maksymalną automatyzację procesu wzbogacania. Równolegle prowadzone są badania urobku pod kątem możliwości zastosowania wstępnego wydzielania kamienia przed skierowaniem go do zbiorników węgla surowego. Jeśli wypadną pomyślnie, możliwe będzie uruchomienie węzła wstępnego wydzielenia kamienia o uziarnieniu 80-200 mm, z wykorzystaniem kruszarki bębnowej.
Plany rozwoju kopalni nie kończą się na 2019 r. Kolejne lata przyniosą dalszą modernizację zakładu, idącą w kierunku zwiększenia wydajności, poprawy jakości, ograniczenia szkodliwości dla środowiska oraz poprawy warunków pracy. Harmonogram jest już gotowy. Najpierw zakupiony zostanie wózek załadowczy do szybkiej załadowni miału węglowego, odbieranego przez branżę energetyczną. Zabudowana zostanie także instalacja do produkcji kruszyw poszukiwanych przez odbiorców z branży budowlanej. Modernizacji ulegną też wzbogacalniki cieczy ciężkiej wraz z układem pełnej automatyki procesu wzbogacania.
- Przyjęliśmy na siebie bardzo ambitne zadania, których celem jest poprawa parametrów naszego produktu, zarówno pod względem jakościowym, jak i wolumenu sprzedaży – podsumowuje Michał Piecha, dyrektor kopalni Ruda.
W galerii: nowa zwałowarka w ruchu Bielszowice kopalni Ruda (zdjęcia: Bartłomiej Szopa - portal nettg.pl).
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
@RUDA czytej dokładnie pomału i ze zrozumiyniym a wszystko zrozumisz bez pytań .
Zwałowarka która laduje pociągi :)
Na przeróbce ruda nawet windy niema od kilku lat robol musi tyra wszystko na plecach ten zakład przeróbczy się sypie oco tu chodzi
To jaka jest ta wydajność dobowa? 15 tyś. czy jak mówi kierownik 1200 ton dobowo?