Polska Grupa Górnicza podjęła decyzję o ufundowaniu stypendiów uczniom podejmującym naukę w szkołach górniczych - poinformował portal nettg.pl Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy spółki. Ponadto wszyscy uczniowie klas górniczych posiadających stosowną umowę o gwarancji zatrudnienia otrzymają pracę w PGG.
Polska Grupa Górnicza jako jeden z największych pracodawców w naszym regionie dokłada wszelkich starań aby zachęcić młodzież do związania swojej przyszłości z branżą górniczą, która dobrze wykorzystała czas restrukturyzacji i staje się innowacyjna i przyszłościowa. PGG, aby zapewnić sobie dobrze wykwalifikowane kadry na przyszłość, podjęła decyzję o ufundowaniu stypendiów w wysokości 200 zł miesięcznie wszystkim uczniom podejmującym naukę w szkołach branżowych i technikach górniczych. Warunkiem uzyskania stypendium jest związanie swojej przyszłości zawodowej po zakończeniu nauki z PGG. Wszyscy uczniowie, którzy uzyskają dobre wyniki w nauce, poparte dobrym zachowaniem, otrzymają dodatkowo na koniec każdego roku szkolnego 1000 zł nagrody naukowej. Działanie takie oprócz zachęty do skierowania ścieżki kariery w stronę górnictwa i pozyskania przyszłych pracowników, ma również aspekt społeczny, motywując młodzież do jeszcze większego zaangażowania się w proces kształcenia i rozwoju.
Jednocześnie Polska Grupa Górnicza nie ogranicza możliwości dalszego podnoszenia kwalifikacji po ukończeniu edukacji w szkole średniej, dając uczniom szansę podjęcia nauki na studiach dziennych i podtrzymując gwarancje zatrudnienia w kopalniach PGG do czasu zakończeniu kształcenia. Dalsze kształcenie na kierunkach technicznych i specjalnościach oczekiwanych w górnictwie, umożliwia podjęta przez PGG współpraca z Politechniką Śląską, nie wykluczająca możliwości współpracy z innymi uczelniami, które będą oferowały kierunki niezbędne dla kształcenia kadr na potrzeby innowacyjnego górnictwa. Polska Grupa Górnicza przewiduje także możliwość wsparcia przyszłych absolwentów szkół średnich w zakresie podnoszenia kwalifikacji i zdobywania wyższego wykształcenie już po rozpoczęciu pracy.
- Analizując potrzeby kadrowe i wyzwania jakie stoją przed górnictwem, zachęcamy szkoły i jednocześnie władze samorządowe jako organy prowadzące szkoły, do podjęcia współpracy w zakresie kształcenia zawodowego, odpowiadającego potrzebom współczesnego górnictwa. Stając w obliczu reformy szkolnictwa zawodowego, chcemy uczestniczyć w kształceniu dualnym, zapewniając młodym ludziom dokonującym wyboru szkół branżowych i techników możliwość praktycznej nauki zawodu u pracodawcy czyli w naszej spółce – mówi Jerzy Janczewski, wiceprezes PGG do spraw pracy.
Współpraca Kompani Węglowej, obecnie Polskiej Grupy Górniczej z organami prowadzącymi szkoły górnicze (prezydentami miast, starostami powiatów, wójtami gmin), ma wieloletnią tradycję, bo nawiązano ją już w roku 2004. Przyjęcia absolwentów posiadających gwarancje zatrudnienia odbywały się sukcesywnie, w miarę posiadanych możliwości kadrowych i z uwzględnieniem założeń Planu Techniczno – Ekonomicznego. Zaznaczyć należy, że w tym zakresie wypełnione zostały wszystkie zobowiązania spółki.
Z przeprowadzonych analiz poziomu odejść pracowników na emerytury PGG widzi potrzebę kontynuacji współpracy z placówkami oświatowymi, które są dobrze przygotowane do kształcenia młodzieży w zawodach górniczych. Wieloletnia współpraca zaowocowała m. in. doprecyzowaniem zasad zarówno w zakresie naboru uczniów, jak i przebiegu edukacji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Nic tylko rezygnować z pracy na kopalni jak tak mało płacą. Ale jakoś od 27 lat nie widziałem dobrowolnych masowych odejść z kopalń.
Młodzi ludzie. Jako pracownik pgg nie raz i nie dwa widziałem jak to wygląda... zarobki nie adekwatne do ciężkich warunków. Gdy przydarzy ci się wypadek to będzie zrobione wszystko by nie był głoszona. Ważniejsze będà statystyki od waszego zdrowia. Bhp na Jankowicach skutecznie wam w tym pomoże
Tak wszyscy narzykocie, a minister mo dobry humor i jest zadowolony, że (kosztym ludzi) 'reforma' branży mu sie udała i to jest nojważniyjsze. Przeca już Urban pedzioł, że rzond sie wyżywi. Pamiyntejcie: dobre samopoczucie ministra nojważniyjsze ! ! ! a niy tam wasze zarobki. Co: wyście wszyscy łogupli? Zarobić byście chcieli czy jak? Dobrze to już buło...
Jełopów szukaja za 2.5 tys..
Ci co czyszcza scieki na przekopie w jsw maja wieksze wyplaty niz przodowy w scianie z 12 grupa ,smiech na sali
Masz racje Ścianowiec, ten obóz pracy z mobbingiem jest coraz większy. U nas na Halembie w każdym oddziele elektrycznym nie chcą dawać ani jednego dnia wolnego, każą brać tylko na żądanie. Ciekawe co to będzie w wakacje, chyba sztajgry będą łazić z klamorami do ściany. Ale w soboty i niedziele przyjdź do roboty. Szkoda zbędnych słów na ten temat.
Po co stypendia dajcie najpierw starym zarobić A nie 3tyś w ścianie na wnece albo sekcjach śmiech na sali A co myślicie że młodzi będą robić na wydobyciu za 2 tyś netto A po innych odzialach za 1600 do 1900zł nikt wam już nie przyjdzie do obozu pracy z mobbingiem w tle i w tych warunkach teraz byle gdzie najmniej młodzi zarobią po 2500zł netto w wzwyż
Tu masz racje Halembiorz bo za te jałmuzne to sie zyc nie da niech te pgg lepiej padnie
pgg wszystkim placi stypendia ,,bo jak mozna nazwac wyplate ze sciany 3,4 tys netto
PGG splaca już długi starej KW???