Instalacja ciepłownicza, którą PGE planuje w najbliższym czasie zbudować w Elektrowni Rybnik, może ogrzać cały dotknięty problemem smogu Rybnik wraz z okolicami - wynika z informacji spółki, przekazanej w odpowiedzi na interpelację posłanki Izabeli Kloc (PiS).
Jak napisano w przekazanej PAP w piątek, 19 stycznia, informacji posłanki, zarząd PGE zapowiedział też, że przed sezonem grzewczym 2022/2023 dwa bloki energetyczne Elektrowni Rybnik "zostaną przygotowane do prac ciepłowniczych".
W połowie grudnia 2017 roku porozumienie dotyczące współpracy dla zapewnienia ciągłości zasilania Rybnika w ciepło systemowe podpisali prezydent Rybnika Piotr Kuczera oraz reprezentanci firm: PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa, PGE Energia Ciepła i Polska Grupa Górnicza.
PGE informowała wówczas, że kosztem ok. 100 mln zł zamierza w przejętej niedawno (po sfinalizowaniu transakcji przejęcia polskich aktywów francuskiego koncernu EdF) Elektrowni Rybnik wybudować moduł ciepłowniczy, co umożliwi produkcję tam ciepła w kogeneracji. Moduł ten miałby być zasilany z dwóch bloków energetycznych zakładu.
"Celem projektu jest to, aby po 1 września 2022 r. utrzymać nieprzerwane dostawy ciepła dla odbiorców w Rybniku przyłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej, przy zachowaniu rentowności koniecznych inwestycji w zakresie wytwarzania i dystrybucji ciepła" - podała w grudniowym komunikacie Polska Grupa Energetyczna.
Według grudniowej informacji PGE harmonogram realizacji projektu ma być znany do połowy marca tego roku. Rozpoczęcie na szerszą skalę produkcji ciepła w rybnickiej elektrowni wymaga też rozbudowy sieci ciepłowniczej, której operatorem jest Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Jastrzębie, należące obecnie do spółki PGNiG Termika.
Interpelację z pytaniami o szczegóły realizacji tych planów, m.in. o finansowanie przedsięwzięcia w Elektrowni Rybnik oraz liczbę możliwych do zasilenia ciepłem sieciowym z nowego źródła gospodarstw, przedstawiła posłanka Izabela Kloc. Jak wynika z przesłanej przez nią PAP informacji - przygotowanej na podstawie odpowiedzi Ministerstwa Energii, uzyskanej od PGE - spółka, która sfinansuje inwestycję w Elektrowni Rybnik, zamierza wystąpić o jej wsparcie środkami NFOŚiGW i innych instytucji.
"Nie wiadomo jeszcze, ile wyniesie taryfa za ciepło. Decyduje o tym Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. PGE zapewnia natomiast, że inwestycja zostanie przeprowadzona w taki sposób, aby cena ciepła dla mieszkańców była jak najniższa" - napisała posłanka.
"Elektrownia Rybnik w najbliższym czasie planuje zbudować instalację ciepłowniczą, która zastąpi Elektrociepłownię Chwałowice. Nieporównywalnie poprawi się jakość ciepła dostarczanego miastu" - podkreśliła w informacji Kloc.
"Zwiększy się także jego ilość. Elektrownia dysponuje o wiele większymi mocami przerobowymi niż Elektrociepłownia Chwałowice i jest w stanie ogrzać ciepłem sieciowym cały Rybnik i okolice. Zarząd PGE (...) zapewnia, że przed sezonem grzewczym 2022/2023 dwa bloki energetyczne zostaną przygotowane do prac ciepłowniczych" - zrelacjonowała część odpowiedzi na interpelację posłanka.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Kolejna bzdura. Jak za komuny Do ogrzewania tylko prąd lub gaz. Inne albo nie ekonomiczne albo nie ekologiczne Niczego się nie nauczyli. Teraz powstaną spółki spółeczki i znowu się to rypnie.