Po raz ostatni Jastrzębska Spółka Węglowa wypłaciła dywidendę swoim udziałowcom w 2013 r. Czy teraz, kiedy wróciła koniunktura, JSW podzieli się z akcjonariuszami zyskiem? - Będziemy dyskutować o tym z właścicielem – zaznaczył Daniel Ozon, prezes zarządu JSW.
W 2013 r. JSW na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy przeznaczyła 30 proc. zysku wypracowanego rok wcześniej, czyli niespełna 296 mln zł. Potem przyszły chude lata, więc udziałowcy mogli zapomnieć o dywidendzie. Czy teraz, wraz wypracowaniem zysku, to się zmieni?
Daniel Ozon, pytany o tę kwestię przez dziennikarzy, zaznaczył, że na całą sprawę trzeba spojrzeć wieloaspektowo i przytoczył argumenty, które przemawiają zarówno za jak i przeciw wypłacie dywidendy. Jak powiedział kwestia wciąż jest otwarta. - Wynik finansowy za 2017 rok jest już dla nas z grubsza jasny, ale teraz będziemy dyskutować z naszym właścicielem, czy to już ten moment, żeby za rok 2017 podzielić się dywidendą z akcjonariuszami – zapowiedział Ozon.
- Trzeba na to spojrzeć wieloaspektowo i wziąć pod uwagę również to, co zostało stronie społecznej zabrane, chodzi o 20 proc. obniżkę wynagrodzenia. Teraz małymi krokami wracamy i to oddajemy. Z drugiej strony patrzymy również na to, że akcjonariusze za ostatnie lata nie mieli żadnej dywidendy, można powiedzieć nawet symbolicznej. Kolejną kwestią jest aspekt potencjalnego refinansowania grupy, tak żeby wyjść z umowy restrukturyzacyjnej i skorzystać z relatywnie niskich stóp procentowych, dobrych wyników spółki za rok 2017 i możliwości pozyskania długoterminowego finansowania. Weźmiemy te wszystkie elementy pod uwagę i będziemy dyskutować na ten temat z właścicielem – podsumował Ozon.
Przy tej okazji prezes JSW przypomniał, że spółka stworzyła również fundusz stabilizacyjny. - Fundusz stabilizacyjny został już w dużej mierze zasilony kwotą prawie 1,5 mld zł. To jest pierwszy krok. Nigdy nie mówiliśmy, jaką kwotą docelową fundusz stabilizacyjny ma się zamknąć. Natomiast ten pierwszy krok gwarantuje już bufor bezpieczeństwa na potencjalny okres dekoniunktury – zaznaczył Ozon.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.