Rekordowy postęp odnotowali przed tegoroczną Barbórką górnicy PG Silesia w Czechowicach-Dziedzicach. W kopalni eksploatowana jest obecnie ściana nr 352 w pokładzie 315. Towarzyszą temu trudne warunki geologiczno-górnicze.
Ściana zlokalizowana jest w partii zachodniej obszaru górniczego. Jej eksploatacja z zawałem stropu rozpoczęła się 21 lipca br. Wyposażenie stanowi obudowa zmechanizowana typu Fazos, przenośniki, ścianowy i podścianowy produkcji Famuru, agregaty ciśnieniowe oraz kombajn ścianowy typu Eickhoff. Odstawa taśmowa jest realizowana sześcioma przenośnikami taśmowymi typu Pioma 1200.
- W trakcie trwania rozruchu ściany w lipcu br. odnotowaliśmy postęp w granicach 35,7 m, uzyskując wydobycie na poziomie 17 508 t czystego węgla. W sierpniu postęp przekroczył 160 m, a wydobycie sięgnęło 86 084 t. We wrześniu i w październiku postępy były największe, odpowiednio 208 i 230 m, z kolei wydobycie we wrześniu wyniosło prawie 128 tys. t czystego węgla, aby w październiku przekroczyć znacznie 150 t tys. t. Duże znaczenie w osiągnięciu tych wyników miało zastosowanie mocniejszego kombajnu SL-300 firmy Eickhoff – komentuje Piotr Kotzian, naczelny inżynier.
Naturalnie największe zasługi w osiąganiu tych rekordów mają nie maszyny, lecz ludzie, którzy potrafią doskonale je obsługiwać, i co za tym idzie, pracować wydajnie i bezpiecznie. Zdaniem Piotra Kotziana na wyróżnienie zasługują brygady ścianowe oddziału G1 prowadzonego przez sztygara Przemysława Siwka. Tworzą je górnicy, mechanicy i elektrycy, w tym główny przodowy Adam Byrdy, sztygar oddziałowy Przemysław Siwek, jego zastępca Michał Płonka, przodowi: Piotr Jarnot, Marian Łapka, Zbigniew Widłok, Marek Kumorek, Tadeusz Pinas, Wiesław Polak, Szymon Grzęda, sztygarzy zmianowi: Kamil Gaj, Wojciech Dłóciok, Kamil Szczęsny, Wojciech Lachendro, Mariusz Wilga i sztygar maszynowy Dariusz Biwejnis.
- Oczywiście te postępy to także wzorowa praca górników z oddziałów taśmowego i przewozowego, którzy odbierali płynnie urobek ze ściany nr 352, dostarczali materiał potrzebny do eksploatacji ściany oraz transportowali bezpiecznie załogę – dodaje naczelny inżynier.
Robotom w ścianie towarzyszy zwłaszcza zagrożenie metanowe. Nad bezpieczeństwem prowadzenia robót czuwał bez szwanku dozór, pracownicy działu wentylacji, zastępów ratowniczych, oddziału odmetanowania, a także pracownicy gazometrii i łączności.
PG Silesia w ostatnim okresie sporo inwestuje, zarówno w sprzęt, jak i w załogę. W październiku br. zarząd spółki zapowiedział zakup kompleksu ścianowego, kombajnu ścianowego oraz realizację następnego etapu modernizacji zakładu przeróbki mechanicznej węgla. Są to inwestycje na poziomie ponad 100 mln zł.
- Dzięki tej ostatniej inwestycji uda nam się w znacznej mierze poprawić ofertę handlową i zwiększyć produkcję wysokoenergetycznych mieszanek węglowych – powiedział Michal Heřman, dyrektor generalny i prezes PG Silesia.
Właściciel spółki, koncern EPH, zaakceptował niedawno program inwestycyjny na najbliższe lata, zakładający wydanie ponad 200 mln zł w najbliższych 2-3 latach. PG Silesia zamierza zamknąć 2017 r. wydobyciem na poziomie ponad 2 mln t węgla, wobec ok. 1,4 mln t w ub.r. Zeszłoroczne, mniejsze wydobycie wynikało z trudności technicznych, m.in. konieczności przezbrojenia obu ścian w pierwszym kwartale 2016 r., co skutkowało brakiem wydobycia przez około dwa miesiące. Docelowo ma ono wynieść 2,2 mln t. Ten wynik spółka ma osiągnąć w 2019 r.
- Planujemy również zwiększenie zatrudnienia. Obecnie wynosi ono 1650 osób. Ostatnie przyjęcia miały miejsce kilka lat temu. Daje o sobie znać brak specjalistów. Poza tym stawiamy na kształcenie. Coraz więcej pracowników podejmuje studia. Jeśli ktoś osiągnie średnią powyżej 4,0. może liczyć na bonusy finansowe i z tych środków sfinansować naukę - wyjaśnia Małgorzata Bajer, dyrektor Departamentu Komunikacji i PR w PG Silesia.
Warto też dodać, że w Silesii wprowadzono system poleceń pracowniczych, stosowany także w czeskiej spółce węglowej OKD. Kto przekona znajomego do podjęcia zatrudnienia w firmie otrzyma stosowne wynagrodzenie. W OKD pomysł się sprawdził i jest kontynuowany.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Ktoś kto pisze, że 'to nic nadzwyczajnego' nie ma o tym zielonego pojęcia i zdecydowanie nie powinien się odzywać. A jeśli jest mocny pisząc to to zapraszam na dół. Dla panów wielkie gratulacje i oby tak dalej ! :)
Biedni ci ludzie we wnekach :(
ja jo juz jest,,,,,wszyscy wiedza ze na halembie takie wykony to nic nadzwyczajnego ,,nowoprzyjeci na strzal maja wiekszy postep i nie pchaja sie do zdjec w gablotach dac kazdemu po bulce i kilo zwyczajnej
Czekom na wpis Halymbiorza:)